Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 25-01-09, 14:09
Το avatar του χρήστη Έκτωρ
Έκτωρ Έκτωρ is offline
 
Εγγραφή: 20-11-2008
Περιοχή: Μεστά Χίου!
Μηνύματα: 430
Απάντηση: Έχετε δει αυτά τα ασυνήθιστα είδη ψαριών;


Είναι ένα Capros aper! την φωτογραφία αυτή την "ψάρεψα" σε ένα μπλογκ για ταβέρνες!!!! που δεν μπορώ την τύχη μου μέσα να ξαναβρώ. Σύμφωνα με τα λεγόμενα του φωτογράφου μάλιστα το εντυπωσιακό είναι ότι έχει τραβήχτη αρκετά ρηχά σε μία δοκιμή του σκαφάνδρου. Το ψάρι αυτό το fishbase το δίνει αρκετά βαθειά και σκοτεινά.

Όσο για το Labrus bimaculatus εγω ήξερα με αυτό το όνομα το ψάρι με της την διακοκομένη κί$τρινη μαύρη γραμμή πίσω απο το ραχιαίο πτερύγιο(http://www.glaucus.org.uk/portfol6.htm) και μας δείχνει και ο Πέτρος. Το fishbase δίνει κάποιο άλλο και ίσως είναι λάθος του site στα συνόνυμα . Πάντως αυτό το βλέπω αρκετά συχνά σε διάφορα μέρη.

Το Schedophilus ovalis υπάρχει στο ενυδρίο της Κρήτης με το όνομα Βασιλομεδουσοφάγος και νομίζω οτί είναι το μοναδικό που υπάρχει σε ενυδρίο άτομο του είδους. Πάντως παρόλο που ζεί αρκετά βαθιά και για αυτό νομίζω πως υπάρχουν φωτογραφίες που είναι αρκετά ρηχά.

Εντάξει για το Anthias anthias μην αρχίσουμε πάλι!

Μacrorhamphosus scolopax επίσης στο ενυδρίο όπυ έχει και το τρομερό όνομα μπεκατσόψαρο!

Sargocentron rubrum σε φωτογραφίες της Elinoplop από το Καστελόριζο.
__________________
www.tortugadive.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Έκτωρ : 25-01-09 στις 16:02.
Απάντηση με παράθεση