Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 01-02-09, 02:20
apogeorge apogeorge is offline
 
Εγγραφή: 05-01-2009
Μηνύματα: 25
Απάντηση: Έχετε δει αυτά τα ασυνήθιστα είδη ψαριών;

Λοιπόν, εδώ είναι λίγο αστεία τα πράγματα, αλλά αυτό το άρθρο που αναφέρεσαι το έχω γράψει... εγώ!
Ήταν από τα πρώτα άρθρα μου στο περιοδικό και όπως και τώρα, η... εξερεύνηση των βυθών συνεχίζεται!
Τότε μάλιστα, είχε πέσει στα χέρια μου μία παλιά Ιταλική έκδοση τoυ "mondo somersso" (έτσι λέγεται;, ενός φίλου, η οποία αναφερόταν σε δύο παρουσίες του επιλοχία (όχι επισμηνία), στις Ιταλικές ακτές.
Λίγο αργότερα μου ανέφερε ο Ρομπέρτο την σπάνια συνάντηση με το ψάρι αυτό στην Μακρόνησο.
Από τότε δεν άκουσα κάτι άλλο, εκτός από την εμφάνισή του στις ακτές του Ισραήλ και νομίζω άλλη μία στην Ιταλία (βλέπε και www.ciesm.org). Ακόμη και στο Καστελόριζο, που έχω πάει 10 φορές, δεν έχω παρατηρήσει τέτοιο ψάρι.
Ο δικός σου φίλος που το είδε;
Πάντως: 1. Νομίζω ότι πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος να καταγράφουμε επισημότερα ή επιστημονικά τις παρατηρήσεις μας, ίσως και με οργανωμένο σύστημα μέσω του συλλόγου (είμαι νέος στο forum και δεν γνωρίζω πως ακριβώς λειτουργεί) και
2. Χαίρομαι πάρα πολύ που γνωρίζω ανθρώπους με παρόμοια ενδιαφέροντα στην χώρα μας. Σχεδόν νόμιζα ότι δεν υπήρχαν, πλην 5-6 γνωστών!
Απάντηση με παράθεση