Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 06-03-09, 13:38
Το avatar του χρήστη Marios
Marios Marios is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 97
Απάντηση: Αιμοδοσία και κατάδυση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Physalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα μη με αναγκάσεις να πω τη γνώμη μου περί σχετικότητας ελλήνων γιατρών με καταδυτικά θέματα, γιατί την είπα κι άλλη φορά παλιότερα και θίχθηκε κοσμάκης.

Εννοείται ότι είναι εξωφρενικό αυτό το διάστημα και εννοείται ότι μου το είπαν "φυλάσσοντας τα ρούχα τους". Έτσι γνωρίζω και μόνη μου να βγάζω ιατρικές γνωματεύσεις όμως.......

Α, επίσης συμπληρώνοντας φυλλάδιο πριν την εθελοντική αιμοδοσία, υπήρχε ερώτηση αν μέσα στην τελευταία εβδομάδα έχω ασκήσει κάποια από τις ακόλουθες δραστηριότητες:
Οδήγηση φορτηγών
Κατάδυση


Βγάλε άκρη εσύ τώρα.....
Πριν από 3 χρόνια πήγα να δώσω αίμα.
Στο ερωτηματολόγιο απάντησα πως έκανα κατάδυση πριν από 19 ώρες.
Το dc μου είχε ήδη καθαρίσει από ένδειξη αποκορεσμού, και ο ιατρός μου είπε πως οριακά μπορούσα να δώσω αίμα.
Ακολούθησε η ερώτηση εαν μπορούσα να καταδυθώ μετά την αιμοδοσία.
Η απάντηση ήταν φυσικά όχι.
Ακολούθησε πιεστική συζήτηση από μέρους μου για την τεκμηρίωση των δεδομένων, όπου τελικά ο γιατρός μου είπε πως είναι ο πλέον άσχετος, και πως οι οδηγίες που έχει πάρει είναι να μην γίνεται αιμοληψία τουλάχιστον 12 ώρες μετά από κατάδυση, και όχι κατάδυση αν δεν περάσουν 24 ώρες από την αμοδοσία.
Σε τηλεφώνημα που ακολούθησε σε υπερβαρικό γιατρό, 5 ώρες μετά την αιμοδοσία, και αφού είχα πάρει ένα λίτρο νερό και ένα λίτρο χυμό έκανα κατάδυση στα 18 μέτρα για 45 λεπτά συνολικό χρόνο χωρίς κανένα πρόβλημα.
Το συμπέρασμα δικό σας, αν κι εγώ πιστεύω πως πρέπει να βγάλεις τα μάτια σου στο διάβασμα από αξιόπιστες πηγές, και να μην πιστεύεις κανέναν γιατρό που σου δίνει την παραμικρή υποψία πως δεν γνωρίζει πολλά πολλά για αυτό που λέει.
__________________
"LIFE IS NOT MEASURED BY THE BREATHS WE TAKE, BUT BY THE MOMENTS THAT TAKE OUR BREATH AWAY"
Απάντηση με παράθεση