Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 17-03-09, 02:36
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Μασκα με φακους μυωπιας?

Δημήτρη έχω και χρησιμοποιώ 2 μάσκες μυωπίας εδώ και κάτι χρόνια.

Είναι κλασικές μάσκες που αγόρασα από καταδυτικά μαγαζιά (η μία είναι Cresci ή άλλη δεν θυμάμαι) και τις μετέτρεψα σε μυωπίας (+αστιγματισμό) σε μαγαζιά οπτικών.

Την πρώτη την έφτιαξα στο κατάστημα οπτικών Mark Allen στην Ν.Ιωνία.
Ο φακός καλύπτει μόνο ένα κεντρικό τμήμα του κάθε κρυστάλλου. Αυτό στην αρχή το είδα σαν μειονέκτημα, αλλά τώρα που η μυωπία κατεβαίνει και τείνω προς πρεσβυωπία μπορώ και κοιτάω το DC μου από το κενό
Αν θυμάμαι καλά στοίχισε το 2001 γύρω στα 80 ευρώ αλλά στο τέλος μου είπε ότι αν ήξερε πόση δουλειά χρειαζόταν (και κάτι διπλές επιστρώσεις που έλεγε κλπ) θα μου την είχε χρεώσει διπλάσια.

Σε γενικές γραμμές ήμουν ευχαριστημένος για χρόνια μέχρι που έσπασε ο ένας φακός και όταν τον άλλαξα (σε άλλο μαγαζί οπτικών) είχα προβλήματα στεγανότητας - μάλλον έχει καταστραφει το πλαστικό πλαίσιο που μπαίνει έξω από τους φακούς και θέλει αλλαγή.

Την αλλαγή φακού + τη δεύτερη μάσκα την έφτιαξα σε ένα μαγαζί της Κυψέλης. Οι φακοί κάλυπταν ολόκληρη σχεδόν την περιοχή των κρυστάλλων και μου στοίχισε αν θυμάμαι καλά περίπου 50 ευρώ το 2004.
Παρ' όλα αυτά δε σου δίνω στοιχεία του μαγαζιού γιατί με ταλαιπώρησε πολύ με χρόνους παραλαβής και η δουλειά ήταν πρόχειρη (σιλικόνες ξεχειλισμένες, διαρροές κλπ).

Σε γενικές γραμμές θα σου πρότεινα:

α) Αν έχεις μόνο μυωπία (χωρίς αστιγματισμό) να ψάξεις μάσκες που έχουν απ' τη μαμά τους ανταλλακτικά κρύσταλλα μυωπίας

β) Είχα ακούσει ότι πλέον υπάρχει τεχνολογία με την οποία κατασκευάζεται πλαστικό επιπεδόκοιλο κομμάτι φακού που μπορεί να κολληθεί στην εσωτερική πλευρά του κρυστάλλου της μάσκας. Αυτό έχει το πλεονεκτήματα ότι δεν επηρεάζει την στεγανότητα της μάσκας, καθώς και ότι μπορεί να εφαρμοστεί και σε μάσκες με ενιαίο κρύσταλλο, αλλά δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω κάποιον κατασκευαστή στην Ελλάδα.
Αν κάποιος ξέρει να μας πει, θα με ενδιέφερε πολύ κι εμένα

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση