Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 19-03-09, 15:58
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Ο ρόλος της θερμοκρασίας στην κατάδυση

Βουτάω με Suunto

Έχει 3 personal settings
P0 είναι το normal P1 είναι το συντηρητικό και P2 το πιο συντηρητικό

Μέσα στο manual έχει guidelines για το τι πρέπει να κανω με τις ρυθμίσεις

Σε περίπτωση που υπάρχει έστω και ένας προδιαθετικός παράγοντας μπαίνει στο P1. Όταν υπάρχουν πάνω ένας προδ. παράγοντες και ανάλογα με το πλήθος και την ένταση αυτών, ρυθμίζω στο P2.

To κρύο είναι ένας σημαντικός προδιαθετικός παράγοντας. Αν πιστεύω ότι θα κρυώσω τότε μπαίνει σίγουρα P1. Σε κάθε περίπτωση που το νερό είναι κάτω από τους 18 βαθμούς τότε μπαίνει σε P1 και ας μην κρυώσω. Για να μην σας κουράζω από όλες τις βουτιές μου ελάχιστες είναι P0 και οι περισσότερες είναι P1. Λίγο η αφυδάτωση το καλοκαίρι, λίγο το κρυο τον χειμώνα (περιέργως πως, είμαι και αρκετά αφυδατωμένος τον χειμώνα), λίγο η κακή φυσική κατάσταση, λίγο το άγχος σε μερικές βουτιές λίγο πολύ στο P1 είμαι. Πρέπει να προετοιμάζομαι όλη την βδομάδα, να έχουν πάει όλα καλά για να βάλω (και να είμαι) P0.

Η διαφορά P0 και P1 δεν σε εμποδιζει να κάνεις τις καταδύσεις που θέλεις αν πεις ότι κρατάς τα αυστηρά recreational όρια. Η διαφορές είναι μεγαλύτερες αναδυόμενος από βάθη κάτω από 18μ σε ότι αφορά το πότε υπολογίζει το Suunto ότι ξεκίνησε το offgasing. Το ίδιο ισχύει και με το P2 εκεί όμως η ζώνη που αρχίζει το offgasing έχει πάει ρηχότερα. Έχω κάνει μόνο μία P2 βουτιά και (κοίτα σύμπτωση) την έχω κάνει με τον Μαρρά!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neokles : 20-03-09 στις 14:28.
Απάντηση με παράθεση