Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 20-03-09, 19:59
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Προσοχή!! Στη Χαλκιδική, οτιδήποτε κινείται υποβρυχίως είναι επικηρυγμένο!

Αλέξανδρε

Αισθάνομαι την ανάγκη να σε καλωσορίσω και να σου ζητήσω να μην παρεξηγηθείς με τα όσα γράφτηκαν. Δεν είχαν στόχο τον Αλέξανδρο, αλλά την πράξη του χ δύτη-υποβρύχιου κυνηγού. Μην μείνεις στις κουβέντες που λίγη σημασία έχουν (από την στιγμή που δεν είχαν στόχο κάποιο συνομιλητή αλλά έναν άγνωστο). Είμαι σίγουρος ότι αν όχι όλοι μας, σχεδόν όλοι έχουμε αποκαλέσει με άσχημους χαρακτηρισμούς (ίσως και άδικα) κάποιον συμπολίτη μας για χ λόγους. Μπορεί βέβαια να είναι το καλλίτερο παιδί αλλά εκείνη την ώρα να μας ξεκούφανε πχ με το χαλασμένο του παπάκι.

Είμαστε φίλοι με πολλούς υποβρύχιους κυνηγούς, άλλοι από μας είναι και οι ίδιοι (όταν βέβαια δεν έχουν τις μπουκάλες μαζί τους) και άλλοι πρώην κυνηγοι του βυθου. Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα κακό στην ερασιτεχνική υποβρύχια αλιεία όταν αυτή γίνεται αποκλειστικά με άπνοια. Είναι ένα είδος επιλεκτικής αλιείας που δεν δημιουργεί επιβάρυνση στο περιβάλλον, αρκεί ο κυνηγός είναι ενημερωμένος σωστά.

Συζητήσεις για τα θέματα που έθιξες έχουν γίνει πολλές και έχουν γίνει και σχετικές δράσεις-παρεμβάσεις. Επίσης κάποια μέλη του συλλόγου έχουν αναπτύξει εθελοντική ή και επαγγελματική δράση πάνω στα θέματα που ανέφερες. Ακόμα και μεταξύ μας έχουμε "αλληλοκραχθεί" ακόμα και για ένα άδειο κοχύλι που ανεβάσε κάποιος. Φαντάσου τι πάθαμε όταν είδαμε ότι σκοτώθηκε ένα πλάσμα χωρίς κανένα απολύτως λόγο. Χωρίς να ξέρω το υποβαθρο σου ή το επιπεδο ενημέρωσης που έχεις σχετικά με τις μεθόδους αλιείας, τα προστατευόμενα είδη κτλ, σίγουρά όμως είσαι στο κατάλληλο μέρος για να βρεις και το υλικό αλλά και τους ανθρώπους για να ενημερωθείς παραπάνω και να κάνεις την δραστηριότητά σου πιο ευχάριστη για σένα αλλά και όσο το δυνατόν πιο φιλική σε αυτό που αγαπάμε.

Δεν ξέρω αν πρέπει κάποιος να πει στον άλλον συγγνώμη, προτείνω όμως να αφήσουμε τα τυπικά και να κάνουμε κάτι που πράγματι θα κάνει την διαφορά. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Τώρα η μπάλα είναι στον Μπάλλο! Welcome