Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 17-07-07, 11:23
Το avatar του χρήστη yan
yan yan is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Santa Marina
Μηνύματα: 716
Απάντηση: Χρόνος "0" : Πραγματικότητα ή μύθος ??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
Μια καταδυση που θα κανω εγω στα -14μ ειναι απολυτως πιο ασφαλης απο μια καταδυση που θα κανω εγω (παλι) στα -65μ, οσο καλα και να εχω σχεδιασει και τις 2. Ειναι αληθεια αυτο ή οχι?
Χμμμ, κάτσε να σκεφτώ.... χμμμμ...

Όχι!

Την κατάδυση που θα κάνεις εσύ Γιώργο στα -65, λαμβάνοντος υπ' όψιν τις εκατοντάδες τεχνικές καταδύσεις σου, θα την κάνεις με εξοπλισμό και διαδικασίες που θα σε καταστήσουν ασφαλή. Σωστά?

Την κατάδυση που θα κάνεις στα -14 θα την κάνεις με τον συνήθη εξοπλισμό και αντιμετώπιση που εφαρμόζεις στις rec καταδύσεις σου. Σωστά?

Στην 1η περίπτωση δλδ, θα βουτήξεις με πλάνο που θα τηρήσεις ευλαβικά, με εφεδρείες στον εξοπλισμό σου, με μίγματα κατάλληλα ώστε να μην σε επηρεάσουν εκνευριστικοί παράγοντες όπως η τοξικότητα και η μέθη, με επάρκεια αερίων, με "what if" σενάρια μπλα, μπλα, μπλα.

Στην 2η περίπτωση, θα βουτήξεις με το γεμάτο failure points bc σου και μ' ένα 12λιτρο στην πλάτη γιατί στα -14 σου είναι υπεραρκετό, χύμα στο κύμα που λένε, όχι γιατί είσαι εσύ χύμα, αλλά γιατί έτσι κάνουν οι περισσότεροι υποτιμώντας τις "ξενέρωτες" ρηχές καταδύσεις.

Σόρρυ, αλλά θεωρώ την 1η κατάδυση πιο ασφαλή από την 2η. Και για 'σένα αλλά και για το ζευγάρι σου.

Θα συμφωνήσω όμως, ότι μια κατάδυση στα –65 θα είναι κατά πολύ λιγότερο ασφαλής από μια κατάδυση στα –14, αν γίνουν και οι δύο λάθος.

Τώρα για το λάθος και το σωστό... Run and chase...

Bottom Line: Το αν εσύ προσεγγίζεις όλων των ειδών τις καταδύσεις σου με τον ίδιο σωστό τρόπο - όποιος κι αν είναι αυτός τελικά - δεν λέει κάτι Γιώργο. Αποτελείς την εξαίρεση και όχι τον κανόνα.
Μένει μόνο να επιλέξουμε αν θα μιλάμε για τις εξαιρέσεις ή για τον κανόνα.


Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
Βουταμε στο μεγαλυτερο βαθος εξ αρχης και οσο περναει η ωρα αναδυομαστε προς μικροτερα βαθη συνεχως....
Ξέρω, άσχετο, αλλά γιατί?

ΥΑΝ
Απάντηση με παράθεση