Θέμα: Περι pSCR
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 10-04-09, 00:16
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Περι pSCR

Billy
Συχνα τα σκατωνω στην στιξη και συνταξη. Στον σκληρο δυσπιστο κοσμο των rebreather συχνα διαμορφωνοθηκαν ρευματα αισιοδοξιας οτι φτανουμε σε μια μηχανη επιτελους προσιτη σε ολους. Οι δυσκολιες παραμενουν ακομα ομως για την προσδοκια αυτη και τολμω να πω οτι δεν ειναι τεχνικες αλλα συνθετες. Εχουν να κανουν με το ποιος θα παρει το πανω χερι στην τυποποιηση και ευθυνη. Οι κατασκευαστες η οι εκπαιδευτες.


Αργύρη
Η αμφιβολια μου εγγυται μονο στο ποσο ενοχλητικη ειναι η περιστασιακη αυξηση του wob.
Η δικιά μου "αυθαίρετη ερμηνεία" ειναι βαθια βασισμενη στη πραρουσιαση του rb80 (λιγο υπερβολικο το βελτιωμενη μετεξελιξη) απο το Michael Waldbrenner (ζευγαρι του σχεδιαστη) (αναφερθηκε σε προηγ post).
Τα σχολια σου ομως επιβεβαιωνουν περιπου τα δικα μου και αυτο με εχει μπερδεψει . Δε καταλαβαινω πως διαφωνεις συμφωνωντας.
Rebreather και DIR δεν ειναι νεος πολος διαμαχης, ειναι παλιος και παρολο που λες οτι δε θα παρεις, δε σε πιστευω .
Οντως επειδη "η ζωή είναι για να την ζούμε και όχι να την σχολιάζουμε ως θεατές από μακριά", υποχρεωνομαι να πω οτι ενα scr (στο ραφι μου) και ενα mccr στο σακο μου, μου επιτρεπουν να σχηματιζω μια γνωμη οταν συζηταω με "τα παιδια" (cavers) απο Ευρωπη, παρολο που εχω μεινει μακρια απο τις "τρυπες" .
Η ελαχιστη πειρα μου, μου διδαξε οτι οσο πιο σιγουρος ακουγεται καποιος οταν μιλαει για θεματα rb τοσο πιο λιγο πρεπει να τον λαμβανω υποψιν.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση