Θέμα: ΡΟΦΟΣ
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 10-04-09, 17:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Δεμέτης
Γιώργος Δεμέτης Γιώργος Δεμέτης is offline
 
Εγγραφή: 31-03-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: ΡΟΦΟΣ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ακριβως για αυτο το λογο Γιωργο τα παρκα θα πρεπει να εχουν αυστηρους κανονες λειτουργιας.

Μαλιστα ο συλλογος (και γιατι τα μελη του εχουν την επιστημονικη καταρτιση και γιατι εχουν τη κοινη λογικη) εχει δηλωσει εκει που πρεπει (στις αρχες) τις αποψεις μας....

Εχοντας ταξιδεψει σε πληστα καταδυτικα παρκα του κοσμου βλεπω αλλου να τηρουνται οι κανονες και αλλου οχι....

Το τάισμα ειναι μια απαραδεκτη τακτικη και εχει μαλλιασει η γλωσσα μου και να το διδασκω στους μαθητες μου και να το υπενθυμιζω στους συν δυτες μου

Στο παρκο που θα βουταω ολη την επομενη βδομαδα , οι κανονες ειναι ιδαιτερα σκληροι, επιτρεποντας σε λιγα καταδυτικα την δραστηριοποιηση και σε καθε ενα απο αυτα αφηνει μονο 10 δυτες ημερησιως!


παντου ομως απαγορευεται δια ροπαλου το ψαροντουφεκο

στις Μαλδιβες μαλιστα απαγορευεται και η απλη κατοχη του ως αντικειμενο, ποσο μαλλον η εισαγωγη και η χρηση του...

Τωρα θα μου πεις ελυσες το προβλημα με την απουσια ψαροντουφεκου? σιγουρα οχι,

δεκαδες παραγοντες θα συνεχισουν να επηρρεαζουν το τοπικο περιβαλλον , οπως το el ninio, οι δυναμιτες (ελαχιστοι πλεον ντοπιοι εξακολουθουν να το ασκουν), η υπεραλιευση των καρχαριων (που προκαλει εκτος αλλων εντονη διαταραχη στην τροφικη αλυσιδα)

σε μικροκλιμακα ομως το ψαροντουφεκο ειναι απειλη (οσο κι αν δυστυχως δεν μπορω να σε πεισω) και για αυτο εχει εξοστρακιστει ως δραστηριοτητα απο τα παρκα...
Χαίρομαι που μαθαίνω αυτές τις λεπτομέρειες. Σαφώς δεν θα ήθελα και εγώ να επισκεφτώ ένα πάρκο κρατώντας όπλο. Εγώ σε προηγούμενο θέμα ήμουν ακόμα πιο σκληρός από αυτό. Να μην εξασκείται καμία δραστηριότητα σε πάρκα γεννήτορες και να προστατεύονται για ορισμένο χρονικό διάστημα. Πράγμα το οποίο μάλλον υποστηρίζετε και εσείς.
Για το ψαροτούφεκο υπάρχουν άλλοι τρόποι να δημιουργήσουν περιοχές πλούσιες σε θηράματα. Κάτι ανάλογο έχουν κάνει οι σύλλογοι κυνηγών για τις πέρδικες και δούλεψε μια χαρά. Συγκεκριμένα μπορεί να αποκλειστεί μία σχετικά μικρή περιοχή ώστε να μην γεννά προβλήματα στους επαγγελματίες ψαράδες, να εμπλουτιστεί με αλιεύματα που ταιριάζουν στον πυθμένα, από ιχθυοτροφεία να φυλαχτεί για μία 5ετία και να επιτραπεί το ψάρεμα μετά, κλείνοντας μία γειτονική περιοχή σε απόσταση 2-3 μιλίων από την πρώτη.
__________________
Ποτέ ελεύθερη κατάδυση χωρίς ζευγάρι
Απάντηση με παράθεση