Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 25-04-09, 18:14
Το avatar του χρήστη seafarer
seafarer seafarer is offline
 
Εγγραφή: 21-07-2007
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 962
Απάντηση: Γιατί υπάρχει διακριση μεταξύ κύριου και εφεδρικού 2ου σταδίου;

Πολυ ωραια εξελλισεται το θεμα παιδια.
Πηγε στο σωστο μερος μονο του! Ετσι απλα (δεν το πηγαμε εμεις) μονο του πηγε.
Οσον αφορα το χταποδακι λογος να γινεται (η μαλλον αναξιο και λογου) οτι
ειναι καθαρα θεμα κοστους το φθηνο εφεδρικο δευτερο σταδιο.
Και συμφωνω με την αποψη οτι θα πρεπει να ειναι εξισου ποιοτικος και ο δευτερος ρυθμιστης (αλλοιμονο) αφου αυτος θα κριθει να αντιμετωπισει τις γρηγορες και αγχωμενες αναπνοες ενος πανικοβλημενου (ενδεχομενως) αυτοδυτη.

Στο θεμα του δωσε ή του παρε μονος σου τωρα....

Κοιταξτε, μην ειστε απολυτοι μερικοι κυριως σε συμπεριφορες υποβρυχιες.
Να μετρατε καλυτερα τα πραγματα πριν επιχειρηματολογισετε.
Και αυτο γιατι: στις ωρες μου υποβρυχιως εχω δει αρκετα.
Εχω δει ας πουμε να παιρνει ο αλλος μονος του τον εφεδρικο απο το ζευγαρι του (και ας μη το ειχε διδαχθει) αλλα το εκανε συνειδητα και χωρις αγχος ή πανικο. Το ζευγαρι αντεδρασε ηρεμα και ολα Ο.Κ. Αναδυθηκαν και πιασανε την συζητηση.
Εχω δει και το αντιθετο ομως: εχω δει να ορμαει να παρει το εφεδρικο και ο αλλος τρομαγμενος να μην τον αφηνει και να παλευουν μεσα στο βυθο!
Ευτυχως αυτο το περιστατικο ηταν ρηχα και ολα Ο.Κ. Αναδυθηκαν και πιασανε τα μπινελικια εκατερωθεν!
Τωρα που τα θυμαμαι και τι δεν εχω δει.
Εχω δει να του κανει σημα να του δωσει και να μην του δινει!
Εχω δει να του κανει σημα να του δωσει και να μην το βρισκει!
Ο κουμπαρος μου μια φορα παρεξηγηθηκε που το ζευγαρι του δεν του ζητησε αερα και τον πηρε μονος του!!! Και μαλωσανε ασχημα γιατι λεει δεν εκανε αυτο που εκπαιδευτηκε, ενω ο αλλος ελεγε οτι δεν με ειδες και δεν ειχα αλλη αναπνοη, τι να εκανα? να πνιγομουνα?
Αστα να πανε....
Γι΄αυτο σας λεω τιποτα δεν ειναι standard!
Και ουτε μπορεις να πεις οτι το ενα της μιας εταιριας ειναι καλυτερο απο το αλλο της αλλης ομοσπονδιας και τουμπαλιν.....

Αν θελετε την γνωμη μου σαν εκπαιδευτη θα σας πω οτι διδασκω απο την πειρα μου να γινεται σημα ΄΄δεν εχω αερα΄΄- να υπαρχει γρηγορη αντιδραση απο το ζευγαρι - βγαλσιμο το εφεδρικου σταδιου και δωσιμο σε αυτον που εχει το προβλημα. Τονιζω (παλι εκ πειρας) να μην αφηνει ο δοτης τον ρυθμιστη του απο το χερι κυριως σε πανικοβλημενο αυτοδυτη αφου υπαρχει κινδυνος να τον τραβηξει προς την επιφανεια ή τραβωντας να του φυγει το επιστομιο! Με το ενα χερι τον κραταει - με το αλλο του παρεχει αερα και τον υποστηριζει μεχρι την επιφανεια. Αν τωρα ολα κυλανε ομαλα μπορει να τον αφησεις τον αλλον (ενδεχομενως να ειναι και πιο εμπειρος απο σενα) να αναπνευσει με την ησυχια του μεχρι την συντροφικη αναδυση στην επιφανεια (προσφατο πραγματικο περιστατικο δυο μελων του συλλογου)

Περι εκπαιδευσης γενικοτερα...

Παιδια, οι οργανισμοι δεν ειναι πανακεια.
Πολλες φορες γραφουν στα εγχειριδια τους μπουρδες που μετα απο λιγο τις αναιρουνε ή τις τροποποιουνε. Ετσι, το ξερετε ολοι αυτο!
Παλια ας πουμε διδασκανε τον αυταρχικο τροπο εκπαιδευσης απο μερος του εκπαιδευτη (πανω στον εκπαιδευομενο εννοω) δηλαδη:
1.σου πιανω εγω την μασκα και σου την βγαζω απο το προσωπο και εσυ κανε οτι νομιζεις για να δω εγω την αντιδραση σου. Αντεδρασες σωστα ή πανικοβληθηκες?
2. Σου κλεινω σε ανυποπτο χρονο τον αερα στην φιαλη. Για να δω εγω την αντιδραση σου. Αντεδρασες σωστα ή πανικοβληθηκες?
3. Σου πιανω εγω (ελεος!!!) το σωληνα του τζακετ και σου βγαζω εγω τον αερα απο το τζακετ σου. Σου δειχνω εγω πως να το κανεις. Εγω... Εγω... Εγω... και παει λεγοντας......

Σιγα ρε μεγαλε, ασε και τιποτα για τους αλλους εκπαιδευταρα μου!!!
(σημειωστε οτι το παρον γραφετε απο εναν εκπαιδευτη...)
Εμ, αμα τα κανεις ολα εσυ τι θα μεινει για τον καημενο που μεσα στο αγχος του πρωταρη εχει εσενα να του τα δειχνεις ΚΑΙ να του τα κανεις κιολας?
Και μετα θα τον αφησεις να εκτελεσει και αυτος μια φορα την ασκηση και ολα Ο.Κ. - περασε το 45 λεπτο εκπαιδευσης. Ωραια!!! Θαυμασια!!! Θα μαθει μωρε!!! Ολοι μαθαινουν!!!

Αλλα καημενε - ανενημερωτε εκπαιδευτη δεν ηξερες οτι μαθαινει καποιος μεσω της ασκησης και της επαναληψης αυτης? Δεν ηξερες οτι αν δεν το εκτελεσει προσωπικα 1-2-5-10-100 φορες δεν θα το μαθει?
Και αν παλι δεν ηξερες, δεν ρωταγες?
Ψαξε - ρωτα - διαβασε - μαθε - πειραματισου - εφαρμοσε!
Και ξυπνα επιτελους!
Δεν εισαι εξαρτημα σε μια μηχανη.
Κανεις ενα απο τα πιο ελευθερα και δημιουργικα επαγγελματα.
Μην μπαινεις σε καλουπια - δεν μπαινει σε καλουπια η εκπαιδευση.
Η εκπαιδευση παραμενει ζωντανη (η οποιαδηποτε εκπαιδευση) και εξελισσεται - ενναλασεται - τροποποιητε - εκσυγχρονιζετε μαζι με τους μαθητες σου επ΄απειρον!!!
Αλλοιμονο αν εμενε στασιμη!
Αντ΄αυτου εχεις μεινει εσυ στασιμος!
Ανοητε!
Βαλε το μυαλο σου να δουλεψει.
Και κυριως σταματα να χρησιμοποιεις στρατιωτικα και ηλιθια δειδαγματα και να θεωρεις οτι επειδη εσυ τα καταφερνεις μπορουν και οι αλλοι!
Εισαι υπευθυνος και υπολογος στο αν θα δημιουργησεις ψυχολογικο προβλημα με το νερο σε καποιον ή καποια εφ΄ ορου ζωης!!!!!!!!
Δεν εχεις αυτο το δικαιωμα!
Το καταλαβαινεις αυτο?????
Μην τρως παραμυθι επειδη εμαθες κατι το 1999 που εκπαιδευτηκες απο τον καλυτερο εκπαιδευτη.
Τωρα εχουμε 2009 και υπαρχουν αλλοι 10 (ισως και παραπανω) καλυτεροι απο εκεινον τον καλυτερο. Αλλοιμονο αν δεν το θεωρουμε αυτο. Τοτε τι κανουμε? Ο κοσμος πηγαινει μπροστα ξερεις....

Οι μαθητες να ξεπερασουν τους δασκαλους! Εμπρος!
Αλλα και κατι τελευταιο: o αγαπημενος μου Καζαντζακης ειχε πει: <<σωστος δασκαλος ειναι εκεινος που γινεται γεφυρα για να περασουν οι μαθητες του απεναντι!!!>>
Σοφο!
Κοιταξε να το κανεις πραξη εκπαιδευταρα μου!!!
__________________
Να σέβεσαι την θάλασσα. Είναι ανώτερη από 'σένα. Πάντα ήταν. Πάντα θα 'ναι!
ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ
https://kostasandreadis.blogspot.gr/
https://kostasandreadis.wordpress.com/
https://www.facebook.com/kandreadis
https://www.facebook.com/guidedivingmanual/
Απάντηση με παράθεση