Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 22-07-07, 20:41
Το avatar του χρήστη Μπλε
Μπλε Μπλε is offline
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.479
Απάντηση: Μεγανήσι - Λευκάδα - Ιθάκη - Κεφαλονιά - Κάλαμος - Καστός - Αρκούδι - Άτοκο

Το Μάιο βρέθηκα με την Tahita στο Ιόνιο και έκανα τις πρώτες μου καταδύσεις στη Λευκάδα, στο Σκορπίδι και στην Καστό. Ο καιρός ήταν πολύ καλός και δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ πρόβλημα στην αγκυροβολία μας, αν και πάντα κάποιος έμενε στο σκάφος για κάθε περίπτωση...



Οι πρώτες μου καταδυτικές εντυπώσεις από αυτή τη θάλασσα είναι πολύ καλές

Στο Σκορπίδι, το νησάκι απέναντι από το Σκορπιό, συναντήσαμε ένα μεγάλο λιβάδι ποσειδωνίας και μια μεγάλη αποικία (φάση) από κίτρινα σφουγγάρια που δημιουργούσαν εντυπωσιακούς σχηματισμούς στο βυθό...

... ...

Στην Καστό, δέσαμε σε ένα μικρό ορμίσκο και διανυκτερεύσαμε αρόδου. Ο βυθός εκεί ομαλός, με υγιέστατη υποβρύχια βλάστηση και βραχάκια φτωχά σε κάλυψη από σφουγγάρια. Ορισμένοι σπειρογράφοι ατένιζαν στα ρηχά νερά, στο άνοιγμα του όρμου...

... ...


Στη Λευκάδα, κάναμε 2 καταδύσεις κοντά στην παραλία Αγιοφίλη, στο νότιο τμήμα του νησιού. Όμορφο τοπίο εκτός νερού, μεγάλη διαύγεια, καταγάλανα νερά και λευκά βότσαλα συνθέτουν τη γενική εικόνα της περιοχής. Τέλειες συνθήκες για φωτογράφηση δυτών

... ...

... ...

... ...


Λίγο νοτιότερα υπάρχουν κάποιες ξέρες με μονόπετρα που ξενερίζουν και φτάνουν τα 20+ μέτρα βάθος, γεμάτα ζωή και... αρκετά ψάρια!

... ...


Δυστυχώς η θεματολογία των φωτογραφιών που έχω από αυτές τις βουτιές είναι πολύ περιορισμένη, μιας και δεν πρόλαβα να κάνω κάποια βουτιά εκτός από αυτές του σεμιναρίου φωτογραφίας.

Πολύ χρήσιμη η συμβολή του καταδυτικού κέντρου Nautilus Diving Club στη Βασιλική, τόσο για προτάσεις καταδυτικών σημείων όσο και για παροχή καταδυτικού υλικού και υπηρεσιών. Ρωτήστε το Νίκο ή το Γιώργο και για "εκείνη την ταβέρνα στο τάδε ορεινό χωριό που κάνει ένα συκωτάκι... λουκούμι!"

...


Είμαι σίγουρος ότι αν βουτήξετε στα ίδια μέρη, θα δείτε πολύ περισσότερα από όσα σας δείχνω εδώ!

Καλές βουτιές και... περιμένουμε να μοιραστείτε την εμπειρία σας μαζί μας!
__________________
The sea needs a break, NOT a break into! Put an END in OVERFISHING!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μπλε : 22-07-07 στις 20:50.
Απάντηση με παράθεση