Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 15-06-09, 11:05
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Μια πρόταση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντα ήμουν της άποψης ότι οι ερασιτέχνες θα πρέπει να στηρίζουν τους επαγγελματίες, ειδικά αφού αξιώνουν να στηρίζονται και οι ίδιοι από αυτούς.
Την ίδια άποψη έχω και εγώ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΄Ακης Γκούμας Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλει σκέψη,αλλά κάτι μ΄ αρέσει σ΄αυτή την πρόταση.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Zin Εμφάνιση μηνυμάτων
στην επομενη ΓΣ να ειναι παρόντες για να εκφράσουν την πιθανώς αντίθετη άποψη τους με επιχειρήματα ....



Γνώμη -την οποία έχω εκφράσει και στι στο παρελθόν- είναι ότι επαγγελματίες και ερασιτέχνες έχουν ανάγκη ο ένας τον άλλο. Έχω διακρίνει μια "φοβία" προς τους επαγγελματίες και προς ορισμένους από αυτούς τουλάχιστον είναι άδικο.

Είναι στο καταστατικό του συλλόγου άλλωστε η ενημέρωση των μελών του. Η ενημέρωση των μελών για το είδος, τις τιμές και την ποιότητα των υπηρεσιών είναι κάτι που πρέπει κάποια στιγμή να το δούμε πιο προσεκτικά. Αυτό διότι τελικά χρειάζεται μια πιο προσεκτική και συστηματική ματιά στις υπηρεσίες που προσφέρει ο κάθε επαγγελματίας ώστε το κάθε μέλος να βρίσκει, μέσω του συλλόγου, τον επαγγελματία που του ταιριάζει.

Εδώ όμως έρχεται η αιώνια Ελληνική καχυποψία την οποία δεν μπορούμε να αγνοήσουμε. Είναι ώριμος ο σύλλογος να προχωρήσει σε κάτι τέτοιο; Ποιός θα μπορέσει να κρίνει τις υπηρεσίες κάθε παροχεα και με ποια κριτήρια; Πως θα διασφαλίσουμε ότι με δωράκια και προσφορούλες δεν θα καταντήσουμε "τσιράκια" που θα λένε "ωωωω τι ωραία μάσκαααα να την παρετε χάνετεεε!!!" και όλη την καχυποψία που θα σπαρεί ανάμεσά μας;

Είναι πολύ ωραία η ιδέα θέλει όμως πολύ σκέψη και οργάνωση για να δούμε τελικά πως μπορεί να γίνει. Δεν χρειάζεται να ανακαλύψουμε τον τροχό, αρκετοί σύλλογοι στο εξωτερικό έχουν τέτοια σχήματα.

Κλείνοντας θα ήθελα να τονίσω ότι μέχρι τώρα ο σύλλογος στηρίζεται στην εμπιστοσύνη και στις καλές σχέσεις μεταξύ των μελών του. Αυτό όσο θα περνάει ο καιρός και ο σύλλογος (ελπιζω) θα μεγαλώνει, σιγά σιγά θα χάνεται και είναι φυσιολογικό. Έτσι κάποια στιγμή θα αναγκαστούμε να προχωρήσουμε προς αυτή την κατεύθυνση μια που η γνώμη των μελών θα αρχίσει να χάνει την αξία που έχει σήμερα.

Η προβολή των σωστών επαγγελματιών είναι προς το συμφέρον των ερασιτεχνων αυτοδυτών και είναι κάτι προς το οποίο πρέπει με προσοχή να εστιάσουμε στο μέλλον
Απάντηση με παράθεση