Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 29-07-09, 18:49
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Αφιέρωμα στην Μακρόνησο

Νεοκλή πολύ μου άρεσε η ιδέα σου για ένα ιστορικό αφιέρωμα στη Μακρόνησο, που είναι τόσο κοντά μας αλλά κουβαλά τρομερές και φοβερά πονεμένες ανθρώπινες ιστορίες από τα σκληρά (και άδικα) χρόνια των εξοριών του εμφυλίου πολέμου.

Ανέφερα στη πεθερά μου το θέμα και της ζήτησα την άδεια αν θα ήθελες κάποια στιγμή να την επισκεφτείς για μια αναμνησιακή συνέντευξη εκείνων των χρόνων. Στη διάθεσή σου.

Χθες μου έφερε ένα "ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΟΝ ΔΕΛΤΑΡΙΟΝ" με ένα μήνυμα της 7ης Ιουνίου 1949 που της είχε γράψει ο καλός της (νιόπαντροι τότε) Απόστολος. Τα δελτάρια ήταν ανοικτά και έτσι λογοκρίνονταν πριν επιτραπεί η αποστολή τους. Τη συγκεκριμένη περίοδο τους απειλούσαν με εκτελέσεις και τούτο το λιτό και με υπονοούμενα σημείωμα ήταν κάτι σαν αποχαιρετιστήριο...



Σημ.: και οι δυο τους "έκαναν στη Μακρόνησο", εκείνη αφέθηκε ελεύθερη νωρίτερα για λόγους υγείας.



Αυτά και άλλα πολλά είναι ντοκουμέντα που πρέπει πού και πού να τα γνωρίζουμε και να μη τα ξεχνάμε.

Ελπίζω να τα καταφέρεις σιγά-σιγά να συγκροτήσεις μια σύντομη ιστορία της Μακρονήσου που να συνδύαζε τα εντός και εκτός βυθού ενδιαφέροντα θέματα της.
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση