Θέμα: Trimix ή Heliair;
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 25-09-09, 00:17
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Trimix ή Heliair;

Με αρεσει αυτη η συζητηση (honest). Καλη επιχειρηματολογια που δινει λαβη για ψαξιματα. Δεν θα βοηθησω καθολου τεχνικα βεβαια. Ειμαι εκτος απο ανεπαρκης και ελαχιστα αντικειμενικος (λογω κοληματων) για να το κανω.
Οι καταδυτικες μου συνηθειες και πρακτικες ειναι ενα μωσαικο απο πεντε δεκαετιες. Επικρατει βεβαια η τελευταια δεκαετια, αλλα ειμαι ιδιαιτερα σκεπτικιστης απεναντι σε πολλες καινοτομιες ακομα και οταν προερχονται απο αυθεντιες. Ειναι πολυ δυσκολο πια για καποιον να ξεχωρισει την ουσιαστικη καινοτομια απο τη φουσκα η την μοδα. Σε καμια περιπτωση δε θα διδασκα το "μωσαικο" μου. Θα το υπερασπιζα με μια μπυρα στο χερι επι ωρες βεβαια σε μια παρεα σαν κι αυτη, αλλα με χαμογελο και οχι δογματισμο.

Το ισχυροτερο επιχειρημα μου, το εχουν και οι υπολοιποι: Ειμαστε ακομα εδω.

Επειδη τεθηκε με εμφαση το ζητημα ασφαλειας, νομιζω πως δεδομενου οτι δεν φευγουμε απο τις γνωστες 'περιοχες' αναπνευσιμων μιγματων λιγη πρακτικη αξια εχει η θεωρητικη αξιολογησηκριτηριων. Δεν υπαρχει (ακομα) μαρτυρια για το ποσοστο συμετοχης τους, παρα μονο εξισωσεις.

Το politicaly correct πλανο ειναι μεν προυποθεση στους παροχους τεχνικης καταδυτικης ψυχαγωγιας (αυτο τον ορο εψαχνα μηνες τωρα ) , ομως δε συγκινει σχεδον ποτε τις 'παρεες'.
Προσωπικα θα προτιμουσα να βουταω με 'ελαφρα ευελικτη' αλλα δεμενη παρεα παρα με σουπερσχολαστικη ομαδα με την οποια το μονο κοινο μου θα ηταν ο δασκαλος.

ASXETO:
Καποτε ημουν σε μια παρεα 'εισοδηματιων΄ που διερωτοντουσαν (που σαι μπαμπινιωτη) πως ενας οικογενειαρχης βαζει τα παιδια του σε ενα daihatsu cuore να τα παει στο βουνο (o πιο φτωχος ειχε landcruiser). Ετσι το συμπερασμα δηλ αν και δεν διατυπωθηκε ηταν "για ειναι ασφαλη τα παιδια η τα αφηνεις μεσα στο διαρι η δε κανεις παιδια επειδη δεν εχεις landcruiser". Κολαση η ασφαλεια μερικες φορες.
__________________
Physical Diver
Απάντηση με παράθεση