Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 06-10-09, 14:40
andreas andreas is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-01-2008
Περιοχή: L.A. (Lekanopedio Attikis)
Μηνύματα: 301
Απάντηση: Σετ διπλών: Ιμάντες ή τσέρκια ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DimitrisK Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ξεχνάς ότι στις ανεξάρτητες πρέπει κάθε 50bar να αλλάζεις ρυθμιστή. Δεν αδειάζεις πρώτα τη μία και μετά πας για την άλλη. Άσε που πρέπει να έχεις και δύο μανόμετρα.
Είναι μεγαλύτερη φασαρία από τις συνδεδεμένες. Και από ότι καταλαβαίνω δεν τις χρειάζεσαι για να πας σε κάποιο σπήλαιο.
Προς αποφυγή κάθε παρανοήσεως, εγω δεν τις πάω πουθενά !

Αυτοί που τις πάνε, τις πάνε χωριστά. Προφανώς γιατί δεν γίνεται να μεταφερθούν δύο φιάλες ενωμένες, λόγω βάρους, απόστασης, αλλά και συνθηκών. Κάποια περάσματα είναι στενά και χαμηλά. Προφανώς δεν μπορούν να φορτωθούν ενα σετάκι διπλές, ενωμένες με isolator και να τις πάνε στην πλάτη περπατώντας μέχρι το σημείο κατάδυσης.

Εδώ έρχονται οι συμβιβασμοί. Αφού δεν γίνεται να πάνε ενωμένες, πρέπει να στηθούν επί τόπου. Από εδώ προκύπτει ο βασικός πυρήνας του θέματος που συζητάμε: Πώς ενώνονται, και γιατί.
Σαν αποτέλεσμα του ότι συμβιβάζονται (ξαναλέω, αυτοί που τα κάνουν, γιατί εγώ δεν πάω πουθενά!) με δύο ανεξέρτητες φιάλες, προκύπτει ότι υπάρχουν δύο μανόμετρα και ότι οι ρυθμιστές αλλάζουν κάθε 10 ή 20 ή 50 bar, με ότι βαβούρα και διαδικασία να απαιτεί αυτό. Γνωστό και αποδεκτό...

Η δευτερεύουσα ερώτησή μου είναι, αν το πρόβλημα είναι μόνο στο ότι δεν γίνεται να μεταφερθούν ενωμένες, με τσέρκι και isolator, τότε γιατί οι αμιγώς σπηλαιολόγοι-σπηλαιοδύτες αντιστέκονται τόσο, όσο αντιστέκονται τέλος πάντων, στη χρήση του υπόλοιπου συστήματος DIR, όπως πχ ο μακρύς σωλήνας. Γνωρίζει κάποιος και θέλει να απαντήσει ?

Υ.Γ. Λαμβάνοντας βέβαια υπόχη, ότι μιλάμε για κατάδυση οροφής, που δεν γίνεται abort όποια ώρα και στιγμή. Και αν το γεγονός ότι ο μακρύς είναι στη δεξιά φιάλη και ο κοντός στην αριστερή, και τεθεί το επιχείρημα ότι αυτό λειτουργεί μόνο όσο το manifold είναι ανοιχτό, άρα σε δυο ανεξάρτητες η ιδέα του δίνω αέρα με το μακρύ πάει περίπατο, ας το δούμε ολιστικά, αν setup με δύο μονές ανεξέρτητες και όχι μακρύ σωλήνω, μπορεί να δώσει αέρα κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες... Νομίζω, ότι και στις δύο περιπτώσεις, άν η φιάλη που έχουμε στα δεξιά μας έχει failure, οι συνθήκες είναι οι ίδιες...

Και φοβάμαι ότι με κάτι τέτοια, θα ξεφύγουμε εντελώς αό το θέμα...
__________________
Ανδρέας Θεοδωρόπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreas : 06-10-09 στις 14:46.
Απάντηση με παράθεση