Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 03-11-09, 18:39
Το avatar του χρήστη neokles
neokles neokles is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Ν. Ψυχικό
Μηνύματα: 1.172
Απάντηση: Νυχτερινή Κατάδυση - Τι ισχύει τελικά?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν πολλά συμφέροντα πίσω από τον νόμο και όπως γνωρίζετε η ημιμάθεια είναι το χειρότερο πράγμα. Οι σύμβουλοι του ΥΕΝ - βλέπε εκπαιδευτές, θέλουν να βγάζουν εύκολα χρήματα. Τα εύκολα αυτά χρήματα προκύπτουν από πολλές πηγές.
  • Κάποιοι προσπαθούσαν να πείσουν το ΥΕΝ ότι οι παλιές κάρτες δεν ισχύουν και πρέπει να βγούν καινούριες.. 50 ευρώ η κάρτα , κάντε τον πολλαπλασιασμό.
  • Δεν έχεις πιστοποιητικό αναγνωρισμένου οργανισμού - δεν σου γεμίζω την μπουκάλα, αλλά έλα μαζί μου να βουτήξεις με 40 Ευρώ (1)
  • Νυχτερινές - μόνο με καταδυτικά για να βγάλουμε και κανένα εύκολο χρήμα. 30 ευρώ στα Δεύτερα λιμανάκια, μισή ώρα βουτιά. (2) Όταν είδαν ότι πολλοί έκαναν αιτήσεις μεμονωμένα, κάτι έπρεπε να βρουν. Βρήκαν λοιπόν το παραμύθι της ειδικότητας. Αλήθεια, όταν πηγαίνουν με το καταδυτικό, ελέγχουν ότι όλοι οι εκπαιδευτές έχουν την ανάλογη ειδικότητα (3)
  • Γιατί ο Advance Open Water που έχει κάνει και σαν ειδικότητα στο σχολείο την νυκτερινή δεν είναι κατάλληλος (4).
  • (5) Τα πτυχία είναι σαν τα διπλώματα. Το δίπλωμα λέει ότι μπορείς να οδηγήσεις αυτοκίνητο. Όταν βγουν διπλώματα που να λένε και τον τύπο του οχήματος και τα κυβικά τότε ίσως βγούνε και πτυχία κατάδυσης που θα είναι σε Α4.
  • (6) Αλήθεια εάν θέλει κάποιος να βουτήξει στο κυρα Ελένη νύχτα με Trimix και 2 μπουκάλες αποσυμπίεσης, πόσα πτυχία πρέπει να έχει πάνω του;;;
1. Τους δίνει το δικαίωμα ο νόμος
2. Εσύ πήγαινες το 2006 και έκανες νυχτερινή στην Βουλιαγμένη μόνος σου με άδεια; Ο λιμεναρχης Βουλιαγμένης δεν αφηνε ούτε σχολεία νυχτερινής στην περιοχή του, πόσο μάλλον άδεια σε ερασιτέχνη. Μάλλον το αντίθετο έγινε.
3. Να την ζητάς
4. Γιατί αν είναι κατάλληλος ή όχι το αποφασίζει ο οργανισμός. Δίκαια ή άδικα αυτό είναι άλλο θέμα. Βρείτε έναν οργανισμό που λέει κάτι άλλο και κάντε εκεί το advanced
5. Έχεις δίπλωμα για αυτοκίνητο. Για μηχανάκι/φορτηγό/λεωφορείο/νταλίκα δεν έχεις. Παλιά ήταν κι αυτό ότι δηλώσεις.
6. Ωραίο επιχείρημα. Ξέρω εγώ; Φαντάζομαι με το advanced αρκεί ε;
Απάντηση με παράθεση