Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 17-11-09, 09:33
Το avatar του χρήστη gmav
gmav gmav is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 91
Απάντηση: Βιντεοκαμερα

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
να θυμασαι οτι αυτη τη στιγμη σχεδον καμμια πλατφορμα δεν δουλευει natively avchd αρχεια (νομιζω οτι κατι κανει το καινουριο premier cs4) αλλα και να το δουλευει η αποδοση του μηχανηματος ειναι μικρη καθοτι τα mts αρχεια (avchd) εχουν μια πολυ μυστηρια συμπιεση...
Καλημέρα σε όλους..
πέρσι το καλοκαίρι ανανέωσα τον εξοπλισμό μου με τα εξής.
κάμερα αγόρασα την canon HG 10 (high definition, αποθήκευση σε σκληρό δίσκο 40 GB, περίπου 5,5 ώρες εγγραφής).
στεγανό πήρα της IKELITE μαζί με ένα φωτιστικό 50W (προτίμησα την αυτονομία της μπαταρίας απο την ένταση ).
software χρησιμοποιώ το pinacle studio 12 (σε win XP). δουλεύει απευθείας τα αρχεία .mts (avchd) χωρίς να τα κάνω μετατροπή σε κάποιο άλλο format. σίγουρα όμως χρειάζεται δυνατός υπολογιστής για να δουλεύεις άνετα.


το white balance στην κάμερα είναι μέσα σε menu. απο το στεγανό έχω πρόσβαση στο menu αλλά προς το παρόν δε το χρησιμοποιώ (το έχω μόνιμα στο auto). και αυτό γιατί στα κοντινά πλάνα με τη χρήση του φωτιστικού θα έπρεπε να κάνω άλλη ρύθμιση από ότι στα γενικά πλάνα και αυτό το ψιλοβαριέμαι..

μια διαφορά που είχα παρατηρήσει πέρσι όταν έψαχνα τις κάμερες high definition και τις απλές, ήταν οι ρυθμίσεις του white balance. στις απλές κάμερες είχε μόνο ένα indoor/outdoor ενώ στις high definition έχει όλες τις γνωστές επιλογές.



Παράθεση:
Για να μην αναφερω οτι δεν εχω ιδεα ποιος θα ειναι ο ογκος της ταινιας σε HD format για να ξερω αν χρειαζεται να την καιω σε Blue Ray (που ετσι κι αλλιως δεν μπορω!!!!!) ή σε απλο DVD (χλωμοτατον!!!)
αν θυμάμαι καλά, το pinacle studio μου έδινε 20 λεπτά video ποιότητας HD σε δισκάκι DVD 4.7GB.



Παράθεση:
ποια ειναι τα κυρια στοιχεια που πρεπει να προσεξω για να μου τρβαει υποβρυχιος καλα.
τα σταθερά πλάνα!!!!! (προσωπική μου άποψη)
ακόμη και οι ανεπαίσθητες κινήσεις που γίνονται στο στεγανό, στο video φαίνονται τεράστιες. σε ένα ντοκυμαντέρ που έβλεπα τελευταία, ζήλεψα τον τρίποδα που χρησιμοποιούσαν για να γράψουν το θέμα τους!!!



Παράθεση:
θελήσεις αύριο κιόλας, Τρίτη, να πουλήσεις ένα πολύ όμορφο πλάνο σου σε κάποια εταιρία παραγωγής του εξωτερικού ή σε online βάση multimedia, το SD δε θα στο πάρουν πια.
θες να πεις ότι μπορώ να πουλήσω όσα όμορφα πλάνα έχω???
__________________
Γιώργος Μαβίδης

www.sailman.gr
Απάντηση με παράθεση