Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 03-09-07, 22:39
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Tι σημαίνει το σήμα της PADI?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Science = επιστημη

εξ ου και Scientology
Ετυμολογικά έχεις δίκιο.
Αν αφήσουμε όμως μόνο αυτή την επεξήγηση, είναι αρκετά ελλειπής και παραπλανητική, μια και η Scientology τουλάχιστον στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού εμφανίζεται ως θρησκεία (Church of Scientology) με αποκρυφιστικές προεκτάσεις, πολύ κλειστή οργάνωση (π.χ. κτίρια που είναι στην ιδιοκτησία τους και κατοικούν αποκλειστικά μέλη τους, δημιουργώντας κλειστές κοινότητες) κλπ κλπ.

Δεν ήταν σκοπός μου να ανοίξω το θέμα εδώ - γιατί πραγματικά είναι μεγάλο και μπορεί να ανοίξω άθελά μου τους ασκούς του Αιόλου - αλλά είχα δεχτεί παλιότερα μια επιστολή "προσηλυτισμού" από φίλη που είχε ασπασθεί τη Σαϊντολογία και μου φάνηκαν τόσο δογματικά και ανελεύθερα αυτά που έγραφε, που το μόνο που μπόρεσα να ψελίσω ως απάντηση στις ιδεαλιστικές χαζομάρες που αναμασούσε, είναι η κλασική ατάκα του Κούντερα: 'Η αισιοδοξία είναι το όπιο του λαού' (*)

Ως εκ τούτου, αν αυτή η στενή σχέση PADI - Scientology είναι πραγματική, με βάζει σε πολλές σκέψεις και δε μ' αρέσει καθόλου...


ΥΓ: (*) Επειδή δεν θέλω να προσβάλω κανένα, να δηλώσω ότι προσπαθώ πάντα να είμαι ανοιχτός στους ανθρώπους και τις ιδέες τους. Ένας "φωτισμένος άνθρωπος" (φωτισμένος, με την έννοια της βαθιάς, προσωπικής αναζήτησης σε οποιαδήποτε θρησκεία κι αν ανήκει) είναι πιθανό εμένα να μου φανεί πολύ ιδεαλιστής λόγω της στενής σχέσης με τον δικό μου υλικό κόσμο, αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μου φάνηκε ότι πιο πολύ ψάχνουν για brainwashed οπαδούς, παρά έξυπνους ανθρώπους που τείνουν προς την αυτοπραγμάτωση. Μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς καθένας κρίνει με βάση τις προσωπικές του εμπειρίες.
__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fivos : 03-09-07 στις 23:02.
Απάντηση με παράθεση