Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 24-03-10, 16:26
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: (Εξα)Κοράλλια των θαλασσών μας

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Έκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
--- Για τον την tube anemone παιδιά δεν κατάλαβα ποτέ πως τα ξεχωρίζουν και πάνω κάτω όσο κοιτάω διάφορες φωτογραφίες όλοι λένε πως στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να της ξεχωρίσουμε με ασφάλεια. Το είδος που λέει ο Πουρσανίδης είναι λίγο χλωμό διότι δεν είναι Μεσογειακό από το ότι βλέπω εγώ. Υπάρχουν αρκετές πανομοιότυπες της Cerianthus membranaceus στην Μεσόγειο όπως η Pachycerianthus dohrnidohrn?), η Cerianthus lloydii (η οποία επίσης σε πολλές φάσης δεν αναφέρετε σαν Μεσογειακό είδος και σε άλλες πάλι αναφέρετε σαν Μεσογειακό), η Pachycerianthus solitarius όπου όλες αυτές μεταξύ τους είναι «πιάσε το αυγό και κουρευτώ».
και όμως, ο Δημήτρης δεν το είπε στην τύχη, το Pachycerianthus solitarius υπάρχει μια χαρά στη Μεσόγειο και νομίζω ότι είναι πανεύκολο να το ξεχωρίσεις από τον κλασικό κηρίανθο: δεν έχει μεμβρανώδη σωλήνα!

Είναι πασιφανές αν το προσέξει κανείς, απλά εγώ ήμουν βιαστική και δεν έδωσα τη δέουσα προσοχή, πόσω μάλλον που ο Βασίλης μας είχε ψυλλιάσει ότι κάτι του είχε φανεί διαφορετικό από την αρχή!
Ο Δημήτρης πρέπει να έχει δίκιο, ξαναδές το!
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση