Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 28-03-10, 20:10
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: ΟΥΚ και η στρατιωτική παρέλαση της 25ης Μαρτίου

ειχα μια ενδιαφερουσα κουβεντα με ενα πελατη του καταδυτικου μας σημερα...

το παιδι ηταν δυναμικα υπερ του δικαιου των συνθηματων των λιμενικων στην παρελαση και ελεγε συνεχως οτι καποιος πρεπει να τα πει τα πραγματα με το ονομα τους.

Η επιχειρηματολογια του με εβγαλε απο τα ρουχα μου...

Ξεχασα οτι ειμαι "υπηρετης" των πελατων μου...

Αλλα δεν ξεχασα οτι ειμαι ενας δημοκρατης που στηριζω την διαλεκτικη ως μοναδικο οπλο αντιπαραθεσης σε καιρο ειρηνης...

Δυστυχως ολη η γκαμα των επιχειρηματων μου επεσαν στο κενο (δεν περιμενα και κατι αλλο να σας πω...) αλλα ημουν σιγουρος οτι οποιοι αλλοι ακουγαν (και αμφιταλαντευονταν στο μυαλο τους σχετικα με το θεμα) καταλαβαν οτι υπαρχει ισχυρος αντιλογος στο φασισμο και στην ξενοφοβια.

Ενας αντιλογος οπλισμενος με επιχειρηματα δυνατα και με ενα παθος που γεννιεται απο την σιγουρια οτι ο εθνικοσοσιαλισμος μας ξαναχτυπαει την πορτα...και οτι εμεις εχουμε χρεος να του την κλεισουμε στα μουτρα...

Ο ρατσισμος ειναι δυνατος στην ελληνικη κοινωνια και οπου και να κοιταξουμε γυρω μας θα συναντησουμε τουλαχιστον ενα παραδειγμα.

Για οσους ανησυχουμε για τα μελλουμενα υπαρχει μονο ο δρομος της σθεναρης αντιστασης στην ηλιθιοπονηραδα ανθρωπων σαν τον Πλευρη, τον Αδωνη Γεωργιαδη και λοιπων...

Πρεπει να βρισκουμε παντα τον τροπο να αντεπιχειρουμε στον λογο που κολακευει την μαζα αλλα συναμα στοχευει ξεκαθαρα στον ολοκληρωτισμο, στην επιτευξη της "εθνικης καθαροτητας", στη επικρατηση του μισους ως πρωτευουσα αξια ζωης.

Στην Ελλαδα δεν υπηρξε ουτε μια ιστορικη περιοδος που δεν υπηρχαν μετακινησεις φυλετικων ομαδων, τελεια.

Οταν οι "παππουδες" μου, Μινωιτες, ζουσαν στην Κρητη, μεγαλοι και τρανοι -θα ηθελα να καταγομαι απο αυτους, αλλα ειναι μαλλον απιθανο- , θα ενιωσαν αβολα οταν εσκασαν οι πρωτοι Αχαιοι. Πιθανως να λεγαν και ανεκδοτα για αυτους, κοροιδευοντας τους "βλαχους" που ηρθαν απο το βορρα πριν παρουν τα οπλα εναντιον τους...
Τα ιδια συναισθηματα, ειναι ιστορικα δεδομενο, ενιωσαν και οι Αχαιοι, οταν με περισσεια τσαμπουκα εμφανιστηκαν οι Δωριεις, που με τη σειρα τους πηραν σβαρνα τα παντα και εγκατασταθηκαν στη γη που φωναζουμε πατριδα...

Αν συνεχισω με το ποιοι εχουν περασει και μεγαλουργησει σε αυτη τη γη θα πρεπει να γραφω μεχρι αυριο...

Εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι η Ελλαδα, ως κομβικο γεωγραφικο σημειο, ήταν παντα ένα σημειο φυλετικης αντιπαραθεσης...ποτισμενο με πολυ αιμα...

Ηταν όμως και ενα μεγαλο καζανι που γεννιοταν πολιτισμος.

Ένας πολιτισμος γεννημενος απο όλους αυτους που εζησαν σε αυτην και που τελικα την ονομασαν πατριδα...
Ειτε αυτοι ηταν Ιωνες(που γεννηθηκαν Ιωνες),ειτε ηταν Ελληνες (που γεννηθηκαν ελληνες), ειτε ηταν "ξενοι" (που γεννηθηκαν Φοινικες, Περσες, Ρωμαιοι, Αραβες, , Γοτθοι, Τουρκοι, Αγγλοι, Γερμανοι, Γαλλοι, Πακιστανοι, Αλβανοι ή Νιγηριανοι).

Ο Ελληνας δεν γεννιεται, γινεται.

Γινεται γιατι του αρεσει η μελωδια της γλωσσας κ ο Σοφοκλης,
του αρεσουν τα κοριτσια εδω (και τα αγορια, σορυ κοριτσια!),
του αρεσουν τα ντολμαδακια της γιαγιας απεναντι,
του αρεσει η θαλασσα και ο Ελυτης,
του αρεσουν τα ρεμπετικα...

...και γινεται γιατι στην τελικη του αρεσει το ηλιοβασιλεμα αυτου του τοπου και γουσταρει να λεει οτι στην ΠΑΤΡΙΔΑ του την Ελλαδα εχει το καλυτερο ηλιοβασιλεμα στον κοσμο!

Ποιος ειναι αυτος που θα απαγορευσει σε οποιονδηποτε να λεγεται Ελληνας;

Ποιος ειναι αυτος που θα τολμησει να πει σε οποιονδηποτε οτι δεν δικαιουται να ζει ολη αυτην την ομορφια, να θεωρει οτι ειναι ενα κομματι της και γεννοντας πολιτισμο να την κανει ακομα πιο ομορφη;

Ποιος ειναι αυτος που με αναιδεια αρνειται να δει τα συμπερασματα της μελετης της ιστοριας αυτου του τοπου αλλα συναμα διατεινεται οτι ειναι ο μοναδικος κληρονομος της;

Ειτε ειναι βαθια παραπλανημενος (κι εγω εχω χρεος να του το εξηγησω οτι καπου κανει λαθος),

ειτε ειναι ο...

Ο φασιστας της διπλανης πορτας...

Ο φασιστας που έχει έναν ομοιο του -που μιλαει σλαβικα- και κολακευει τους συμπολιτες του στη FYROM λεγοντας τους οτι ειναι οι μοναδικοι κληρονομοι του Μεγα Αλεξανδρου ενω συναμα εδραιωνει την ολοκληρωτικη εξουσια του πανω τους.

Ο φασιστας που εχει εναν ομοιο του γκριζο λυκο που προπαγανδιζει το αιματοκυλισμα των Ελληνων της Πολης για την προασπιση της τουρκικης φυλης και συναμα σχεδιαζει πως θα πιει το αιμα του ιδιου του λαου...

Ο φασιστας που εχει εναν ομοιο του -φανατικο μουσουλμανο- που ασχημαινει εναντι της θρησκειας του και του πολιτισμου του (ναι αυτου του πολιτισμου -του αραβικου- που εσωσε τα βιβλια του Αριστοτελη που διαβαζει ο Αδωνης για να μας πουλαει το μεγαλοϊδεατισμο του!)

Ο φασιστας που απο τον αμβωνα χρησιμοποιει μια θρησκεια αγαπης (οπως ο χριστιανισμος) για να διασπειρει το μισος προς τον πλησιον μας (βλ. Ανθιμο και ομιλια του περι μαυριλας στην Ομονοια)

Ο φασιστας που διαβαζοντας αυτο το κειμενο θα με πει προδοτη ενω καθως το γραφω ΞΕΧΕΙΛΙΖΩ απο περισσεια αγαπης προς αυτον εδω τον τοπο! (ποιος εισαι ρε φασιστα που θα σου δωσω αναφορα για το αν ειμαι αρκετα Ελληνας για σενα; τι εχεις προσφερει στην Ελλαδα κατα τη διαρκεια της μιζερης ζωης σου; )


Η αντιδραση μας στο φασισμο πρεπει να ειναι ενεργη και καθημερινη!

Η ανοχη μας στο φασισμο και στην ξενοφοβια πρεπει να ειναι μηδενικη!
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση