Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 03-05-10, 09:43
Το avatar του χρήστη Beracuda
Beracuda Beracuda is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 27-06-2007
Περιοχή: Κηφισιά & Κούνδουρος, Κέα
Μηνύματα: 293
Απάντηση: Ανελκύσεις αντικειμένων για έκθεση σε μουσείο

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο RNA Εμφάνιση μηνυμάτων
αγαπητέ μου Βύρωνα, έχω θέσει την ερώτηση και στον κο Μιχαλάκη αλλού, αλλά θα ήθελα να θέσω και σε σένα δημόσια για να υπάρχει μία ξεκάθαρη απάντηση (μιας και ξέρω ότι το μουσείο αποτελεί ένα ρομαντικό όραμα σου)

Σε ρωτάω λοιπόν μπορείς εσύ να δεσμευτεις ότι εσυ προσωπικά (σαν φορέας του υπο ίδρυση μουσείου / ΜΚΟ) αλλά και η Αστική εταιρία και οι μέτοχοι της δεν έχετε καμία σχέση με τα άτομα που έχουν στην κατοχή τους το όπλο του αεροπλάνου.

Η ερώτηση όπως καταλαβαίνεις απευθείνεται σε σένα και στον κο Μιχαλάκη διότι δεν γνωρίζω ποιοι είναι οι υπόλοιποι που απαρτίζουν το καταστατικό (εάν θέλετε μας το λέτε) αλλιώς θα το απεύθυνα και σε αυτούς.

Παρακαλώ για την άμεση απάντηση σου η ακόμα καλύτερα μία επίσημη ανακοίνωση θα ήταν αναγκαία μιας και οπως καταλαβαίνεις τα πράγματα τρέχουν
Καλημέρα Ρένο, καλό μήνα σε όλους,

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα γιατί πολλή κουβέντα έχει γίνει γύρω από τη προσπάθεια μου (και άλλων φυσικά) που εκτιμούν ότι η σύσταση και λειτουργία ενός Ναυτικού Μουσείου στη Κέα θα είναι χρήσιμη και θα προσελκύσει τουρισμό από τη μια πλευρά αλλά πρωτίστως θα αναδείξει τη πολιτιστική κληρονομιά και ιστορία της νήσου σε θέματα θαλασσινά.

Ναι όντως η ίδρυση του ΝΜΚ αποτελεί ένα προσωπικό μου Όραμα (αν είναι ρομαντικό ή όχι δεν το κρίνω ούτε το αξιολογώ). Εκπηγάζει από δύο αγάπες και πάθη: Το νησί της Κέας και τη θάλασσα.

Όπως όλοι καλά γνωρίζουν, το να καταπιαστεί ένας ιδιώτης με τέτοια προσπάθεια στην Ελλάδα πρέπει κυριολεκτικά να ιδρώσει και να επιμείνει περνώντας μέσα από χίλια κύματα (και το παρόν θέμα με τον ατυχέστατο και απαξιωτικό τίτλο σίγουρα είναι ένα από αυτά). Μετά όμως από δύο σχεδόν χρόνια προπαρασκευαστικής δουλειάς, ζυμώσεων και ωρίμανσης, η ιδέα έφτασε στη φάση της αίτησης για παροχή στέγης προς το Δήμο Κέας και αν εγκριθεί, τότε θα προχωρήσει στο επόμενο βήμα, δηλ. στη σύσταση της νομικής μορφής.

Συνεπώς για να βάζουμε τα πράγματα στη σωστή τους θέση και διάσταση, σήμερα που μιλάμε 3/5/10 ΔΕΝ υπάρχει ούτε φορέας Μουσείου ούτε μέτοχοι ούτε τίποτε. Έτσι λοιπόν επίσημες ανακοινώσεις από πλευρά φορέα που δεν υπάρχει είναι σχήμα οξύμωρο.
Πάμε παρακάτω. Προσωπικά με ρωτάς. Μιας και έχουν αναγγελθεί διάφορα και έχουν εκστομιστεί ένα σωρό εικασίες, υποθέσεις και τα τοιαύτα, το δε όνομα μου και πιο συγκεκριμένα η προσπάθειά μου για το ΝΜΚ έχει εμμέσως θιχτεί, δεν νομίζω ότι αρμόζει να απαντάω για το αν γνωρίζω ή δεν γνωρίζω σε Φόρα. Αν σπιλωθεί το όνομά μου για κάτι στο οποίο μετά βεβαιότητας δεν έχω απολύτως ουδεμία ανάμειξη, αντιλαμβάνεσαι ότι το λόγο έχουν οι νομικοί και η δικαιοσύνη.

Θα παρακαλούσα συνεπώς να σταματήσει κάθε σύνδεση της προσπάθειας για ίδρυση του ΝΜΚ και όσων ασχολούνται ή προσπαθούν για αυτό το σκοπό με τυχόν παράνομες ανελκύσεις. Επιφυλασσόμενος κ.λπ. στη νομική διάλεκτο...
__________________
Beracuda
#28 Μέλος ΤΗΘΥΣ

“O ΑΕΡΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΕΝΑΙ ΑΓΑΘΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ, ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΦΥΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤIΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΓΕΝΙΕΣ“: Jacques-Yves Cousteau, το 1988 έγινε μέλος της Γαλλικής Aκαδημίας με την αναγγελία αυτή!
Απάντηση με παράθεση