Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 17-06-10, 13:52
Το avatar του χρήστη manthos
manthos manthos is offline
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Περιοχή: Βριλήσσια
Μηνύματα: 28
Απάντηση: Τι στολή υγρού τύπου έχουμε?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο rasman Εμφάνιση μηνυμάτων
Από ότι καταλαβαίνω πολλοί είναι αυτοί που φοράνε στολές για ψαροντουφεκο και στο scuba diving.
Ποια η γνώμη σας? Είναι πρακτικό? Από τι ξέρω οι στολές free diving είναι πολύ μαλακές χάνουν πάχος στο βάθος και χαλάνε στην επαφή με τον σκληρό εξοπλισμό. Τα τελευταία χρόνια βλέπω ότι και τα δύο κομμάτια δίνουν τη θέση τους στο one piece και στο back zip.
Τι λέτε?
Άντε να κάνουμε 100 απαντήσεις να βγουν και στατιστικά
Να βάλουμε και για στεγανές?
Φίλε Γιώργο, αλλά και άλλοι που πιθανόν έχετε την ίδια απορία.
Αν και η λέξη Ψ-------κο δεν υπάρχει στο λεξιλόγιό μου θα αναφέρω μερικά λίγα από αυτά που η εμπειρία μου αλλά και οι γνώσεις μου από τα χρόνια εμπλοκής με στολές κατάδυσης μου έχουν προσφέρει.
Οι στολές, ας τις πούμε ελεύθερης, είναι φτιαγμένες για αυτό. Έτσι εξ αρχής δεν είναι κατασκευασμένες για αυτόνομους δύτες.
Οι λεπτομέρειες είναι πολλές και δεν μπορούν να αναφερθούν εδώ. Τουλάχιστον για το χρόνο μου αυτή τη στιγμή.
Οι στολές για αυτόνομη έχουν φτιαχτεί για να εξυπηρετούν τις ανάγκες και τις καταπονήσεις των αυτόνομων δυτών.
Πιθανόν κάποιος να μπορεί να χρησιμοποιήσει την μια στολή και για τις δύο καταδύσεις, πιθανόν για οικονομικούς λόγους, με συμβιβασμούς όμως.
Όσο αφορά την αυτόνομη, η τάση για φερμουάρ πλάτης (κάθετο) κυριαρχεί μια και κρατά λίγο πιο ζεστό τον κορμό του δύτη και προστατεύει περισσότερο το φερμουάρ.
Απ΄οτην άλλη δεν επιτρέπει ενσωματωμένη κουκούλα και εμποδίζει λίγο το σκύψιμο.
Οι στολές με φερμουάρ πλάτης φοριούνται και βγαίνουν ευκολότερα, αλλά κάποιοι ίσως χρειάζονται τη βοήθεια του συντρόφου για το κλείσιμο. Άλλωστε γι αυτό δεν είναι εκεί Οι στολές με εμπρόσθιο φερμουάρ μπαίνουν πανεύκολα και τις κλείνουμε μόνοι. Όμως βγαίνουν δύσκολα οι ώμοι και πολλές φορές να που η ανάγκη του buddy είναι εκεί
Γενικά στις επιλογές του εξοπλισμού, η καθαρά προσωπική μου γνώμη είναι ότι βολεύει περισσότερο, φτάνει να κάνει και τη δουλειά του όσο το δυνατόν καλύτερα.
Φιλικά
Μάνθος
__________________
manthos marras
ANDI TriMix / Rebreather Advanced Instructor
PADI IDC Staff Instructor
DDI Pro Trainer
Απάντηση με παράθεση