Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 26-10-10, 18:58
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: ΜΑΣΚΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΒΟΥΤΙΑ

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο miouos Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηθελα να μου πειτε αν κανεται κατι στην μασκα σες πριν βουτιξεται για πρωτη φορα. Στο open water βιβλιο τις padi γραφει πως καθαριζουμε το κρυσταλο με οδοντοκρεμα (οχι τυπου τζελ) με ενα απαλο πανακι....
σε ενα σαιτ διαβαζα πως δεν κανει αλλα μονο με ειδικα προιοντα γι αυτη την δουλεια. θα μου πειτε το σαιτ να πουλισει θελει...
αλλα και η οδοντοκρεμα για τα δοντια ειναι... χαχαχαχα..
τι ισχυει τελικα?? τι κανουμε???

Μια χαρά δουλειά κάνει η οδοντόκρεμα. Ακόμη και χωρίς πανάκι, τρίβεις καλά και δυνατά το εσωτερικό μέρος της μάσκας για αρκετή ώρα (χωρίς να την σπάσεις βέβαια ) και ξεπλένεις με νεράκι. Σου μένει το άρωμα φρεσκάδας
Αν η οδοντόκρεμά σου έχει κάποιο δυνατό άρωμα μέντας ή κάτι τέτοιο, υπάρχει πιθανότητα να σε ψιλοτσούξουν μετά τα μάτια σου.
Επίσης, πριν την βουτήξεις στο νερό την φτύνεις καλά (εννοείται πως καλό είναι να μην έχεις φάει πριν... κεφτέδες ), τρίβεις το σάλιο στα κρύσταλλα και την αφήνεις. Αν σου θολώνει πολύ, μην ξεπλύνεις το σάλιο με θαλασσινό νερό, απλά στράγγιξε τα πολλά (το ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται μπλιαχ!, αλλά το σάλιο σχηματίζει στρώμα πάνω στο κρύσταλλο και εμποδίζει την συγκέντρωση υδρατμών. Δεν θα σου θολώσει με τίποτα!)
Απάντηση με παράθεση