Θέμα: Seac Sub BCDs
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 24-01-11, 09:33
digibill digibill is offline
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 89
Απάντηση: Seac Sub BCDs

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν διαβάζεις μου φαίνεται.....

Ξεκίνα απο εδώ http://www.scubadive.gr/forum/showth...?t=2563&page=2 και διάβασε όλα αυτά που λένε τα παιδιά (και εγώ). Ετσι σχηματίζεις μια γνώμη αρχική!

Θα βρείς αρκετά στοιχεία για τα SEAC.
Χμμμ, περίεργο....
Πριν ανοίξω το θέμα, έκανα αναζήτηση για "seacsub" και δεν μου έβγαλε τα μηνύματά σου από αυτό το νήμα....

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. έχε υπόψιν σου οτι θα πρέπει να συνηθίσεις την απουσία άνεσης στην επιφάνεια με φουσκομένο BCD καθώς όλα τα οπίσθιας δεν παρέχουν την άνεση να σε κρατήσουν κάθετα στην επιφάνεια (όπως τα κλασικά BCD), είναι όμως απείρως καλύτερα σε πλεύση υποβρυχίως κλπ.......
Τα γνωρίζω όλα αυτά, και γι' αυτό ψάχνομαι για οπίσθιας πλήρωσης.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο seafarer Εμφάνιση μηνυμάτων
Επέλεγε ΠΑΝΤΑ σύμφωνα με τις ανάγκες σου και το είδος βουτιών που κάνεις!
Αυτό είναι ΠΟΛΥ μεγάλο θέμα..... Κι αυτό διότι εγώ είμαι ένας δύτης στα πρώτα του βήματα.. Έχω πάρει το OW και το nitrox και έχω κάνει καμιά 15αριά βουτιές διαφόρων ειδών (ρηχές, βαθιές -μέχρι τα 30μ-, από σκάφος, από παραλίες κλπ). Δεν έχω εμπειρία ακόμη, αλλά διαβάζω και συζητάω πολύ και είμαι σε θέση να καταλάβω κάποια πράγματα. Ο buddy μου είναι advanced, με αρκετούτσικες βουτιές κι έχει αποφασίσει ότι θέλει να προχωρήσει κάποτε σε πιο τεχνικά πράγματα, οπότε κι έχει αρχίσει να χτίζει από τώρα τον ανάλογο εξοπλισμό (του bcd του συμπεριλαμβανομένου). Εγώ όμως, ενώ έχω δοκιμάσει διάφορα πράγματα μέχρι στιγμής, δεν έχω συγκεκριμενοποιήσει τον προσανατολισμό μου. Από την μία απολαμβάνω ιδιαίτερα την κατάδυση, από την άλλη δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω να καταπιαστώ με πολύ βαθιές βουτιές ή με "τεχνικές" καταδύσεις αργότερα. Στο άμεσο μέλλον δεν σκέφτομαι καν να πάω για το advance (προτιμώ να χτίσω έναν σημαντικό διψήφιο αριθμό βουτιών).

Αν δεν ετίθετο το οικονομικό ζήτημα, θα μπορούσα εξαρχής να αγοράσω ότι καλύτερο, κι αν προχωρήσω σε καταστάσεις που θα το χρειαστώ, έχει καλώς.... Επειδή όμως τα κόστη διαφέρουν σημαντικά, εξετάζω λύσεις πιο προσανατολισμένες στην τωρινή μου κατάσταση....

Ένα φθηνό recreational οπίσθιας πλήρωσης BCD ξεκινάει από τα 240€ (scubapro mito ή mares pegasus). Επειδή όμως στους καταδυτικούς κύκλους ακούω συνεχώς την φράση «ότι αγόρασα φθηνό, το πλήρωσα διπλό», ο προβληματισμός μου είναι ο εξής:
  1. Αγοράζει κανείς τα "καλύτερα" και ακριβότερα εξαρχής, κι αν του χρειαστούν έχει καλώς (στην περίπτωσή μου δεν παίζει, οπότε πάω στο 3 )...
  2. αγοράζει κάτι στο επίπεδό του και αν στο μέλλον προχωρήσει ξαναγοράζει...
  3. δεν παίρνει τίποτε και μέχρι να αποφασίσει (πότε; ) βουτάει με ενοικιαζόμενα! Έτσι όμως και ξοδεύει ένα σημαντικό ποσό, με το οποίο θα μπορούσε να είχε εξαρχής αγοράσει εξοπλισμό, και δεν ευχαριστιέται εξίσου τις βουτιές του, γιατί πχ στο τάδε καταδυτικό κέντρο δεν βρήκε bcd της προκοπής κι όλη την ώρα στην βουτιά επέπλεε μέσα του!!
Στράφηκα σε αυτά τα δύο bcd (mito & pegasus, μα μου αρέσει περισσότερο το mito) γιατί είναι μέσα στα οικονομικά πλαίσια που έχω θέσει και επιπλέον με καλύπτουν και στις τωρινές μου ανάγκες. Το ερώτημα για μένα είναι αν για την κατηγορία τους αξίζουν αυτά τα χρήματα, ή αν είναι τόσο φθηνά επειδή πχ είναι ψεύτικες κατασκευές, από υλικά χαμηλής ποιότητας κλπ.....

Ευχαριστώ για την απάντηση
Απάντηση με παράθεση