Θέμα: Ποιο wing;
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 16-10-07, 18:38
Το avatar του χρήστη Thanos
Thanos Thanos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Μηνύματα: 1.339
Απάντηση: Ποιο wing;

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Σώτος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
Θάνο ένα πράγμα είναι που δεν καταλαβαίνω.

Αφού σου πώ αυτό:

Τις μισές καταδύσεις μου τις κάνω με στεγανή και όλες τις καταδύσεις που κάνω με διπλές τις κάνω με στεγανή. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με οτιδήποτε βρίσκεται πάνω στο BCD μου και θεωρώ ότι η σταθερότητα που προσφέρει είναι η καλύτερη από όλα τα συστήματα που έχω δοκιμάσει. Θάνε είμαι αντιπρόσωπος της εταιρείας αυτής στην Κύπρο και την έχω επιλέξει μετά από μελέτη 6 χρόνων. Θεωρώ πως η Zeagle έχει κάποιους από τους καλύτερους σχεδιαστές εξοπλισμού παγκοσμίως και γι' αυτό άλλωστε έχω επιλέξει μετά από 6 χρόνια μελέτης αυτή την εταιρεία μεταξύ άλλων επιλογών (Halcyon, DiveRite, Buddy, DiveSystems και άλλες που δεν υπήρχαν τότε που έπρεπε να επιλέξω στην Κύπρο). Δεν βρίσκω κανένα ψεγάδι στο σχεδιασμό του Ranger και εξυπηρετεί δεκάδες χιλιάδες δύτες ανα τον κόσμο έχωντας μάλιστα και ένα πολύ ψηλό επίπεδο ικανοποίησης ανάμεσά τους.

Τώρα αυτό που δεν καταλαβαίνω:

Γιατί έχεις φιξάρει και συσχετίσει την έννοια της άνεσης στις καταδύσεις με ένα συγκεκριμένο "ιδανικό" μοντέλο -- που BTW είναι το DIR κατ' εσένα --και απορείς που και άλλοι σχεδιαστές κάνουν εργονομικά προιόντα? Απορείς που η απόκλιση της θέσης ενός D-ring κατά 2 εκατοστά δεν προκαλεί πρόβλημα! Αφού ρε φίλε δεν προκαλεί τι να κάνουμε?
Προς θεού το ξέρεις ότι δεν έχω τίποτα με την Zeagle ή με την AP Valves κλπ
Οι απορίες που εξέφρασα δεν έχουν να κάνουν με καμιά φιλοσοφία απλώς είναι απορίες

Συγκρίνοντας το Wing των φίλων μου με το δικό μου, βλέπω ότι κάτι που κάνει σε μένα και στον σωματότυπό μου δεν κάνει σε κάποιον φίλο μου ο οποίος έχει διαφορετικό σωματότυπο.

Έχοντας λοιπόν από πριν φιξαρισμένες τις θέσεις των DRing, είναι λογικό να μην είναι σε ιδανική θέση για κάθε είδους σωματότυπου. Εάν βλέπεις κάτι παράξενο εδώ please say it. Μόνος του ο Δημήτρης είπε ότι του έρχεται λίγο μπροστά το DRing πράγμα που επιβεβαιώνει το σκεπτικό μου. Αυτο δεν σημαίνει ότι τα Zeagle ή τα AP Valves (Buddy) ή τα Scubapro είναι κακά jacket ... το αντίθετο θα έλεγα και το δείχνουν και οι πωλήσεις τους.

Ο σκοπός του thread είναι να συζητήσουμε τις διαφορές μεταξύ των διαφορετικών ειδών wing όχι να πούμε πιο είναι το καλύτερο (εάν υπάρχει καλύτερο) και να γίνει μια ανταλλαγή απόψεων βάσει των εμπειριών μας.

Εδώ μιλάμε για wing, που είναι διαφορετικού τύπου jacket με περισσότερες απαιτήσεις απο τον χρήστη που δοκιμάζεται σε διαφορετικές συνθήκες απο ενα απλό jacket ίσως, και που ίσως μας σώσει την ζωή.

Η μικρή μου εμπειρία στην κατάδυση μου έχει δείξει ότι δεν υπάρχει εξοπλισμός που να μην έχει ούτε ένα ψεγάδι. Αλλιώς όλοι θα έπαιρναν το συγκεκριμένο κομμάτι. Τέλος, σε διάφορα forum του εξωτερικού, όταν γίνονται δημοψηφίσματα για το καλύτερο wing για τεχνική κατάδυση (χρήση διπλών φιαλών), τα πιο "διάσημα" είναι τα Divesystem, Halcyon, OMS, DiveRite ανεξαρτήτως εάν είναι "DIR-friendly" ή όχι, με bungee ή χωρίς, μονού η διπλού σάκου.

Φιλικότατα
__________________
Θάνος Αγγελόπουλος
Απάντηση με παράθεση