Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 28-04-11, 17:25
Το avatar του χρήστη angelohar
angelohar angelohar is offline
 
Εγγραφή: 22-12-2009
Μηνύματα: 64
Απάντηση: bcd oms? με bands ή χωρις..?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο tecrec Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν καλοβούτηχτο!

Η OMS έχει καλή φήμη ως εταιρεία και τα προϊόντα της είναι ποιοτικά.

Βέβαια ο συγκεκριμένος ασκός των 94lb ακούγεται αρκετά μεγάλος, εκτός κι αν θα έχεις μεγάλες διπλές και stages.
Προσωπικά πιστεύω ότι ούτε καν πρέπει να το δοκιμάσεις με μονή. Θα διπλώσει ο ασκός γύρω από τη φιάλη και δε θα μπορείς να βγάλεις τον αέρα.

Σχετικά με τα λάστιχα (retraction bands), αυτά είναι αποδεκτά στην ευρύτερη λογική του tec diving αλλά εάν όμως ακολουθήσεις τις λογικές του DIR diving ή Hogarthian diving τότε αυτά δεν είναι αποδεκτά γιατί ενδέχεται να προκαλέσουν αστοχία στον εξοπλισμό σου.

Σε κάθε περίπτωση καλές τεχνικές καταδύσεις!
σ,ευχαριστω πολυ φιλε μου...!
ναι πραγματι απ,οτι ειδα και εγω μολις το πηρα στα χερια μου και το περιεργαστικα σημπερανα πως ειναι απο πολυ ποιοτικα υλικα...
ναι η αληθεια ειναι πως ειναι λιγο μεγαλος αλλα με τα bands εχει πραγματικα πολυ μικρο ογκο... ο κατασκευαστης δεινει για χρηση μεχρι 2 20αλιτρες η 1 20λιτρη... εγω το χρησιμοποιησα στην πρωτη μου βουτια με 2 10αλιτρες ατσαλινες...αλλα ειχα λιγο προβλημα με την πλευστοτητα μου...μαλλον πρεπει να κανω καλυτερο ζυγισμα(μπουκαλες,βαρη..)
σκοπευω να παρω σε λιγο καιρο 2 12αλιτρες και ενα stage...
και ετσι να το χρησιμοποιω...και αργοτερα και κανενα αλλο stage ακομα...αναλογα...
διλαδι να σπασουν η κατι τετοιο?η να πιαστουν πουθενα?
απο θεμα πλευστοτητας μηπως χωρις τα bands εχεις καλυτερη οριζοντια πλευστοτητα?θελω να το δοκιμασω...
Απάντηση με παράθεση