Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 09-05-11, 11:14
MICHALIS MICHALIS is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 08-06-2007
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 831
Απάντηση: Κρίση πανικού.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Manta Εμφάνιση μηνυμάτων
  • Η πρώτη βουτια μετά από τόσο καιρό έπρεπε να γίνει πού πιο ξέβαθα απο το μαξ. βάθος που σου δίνει το open water.
  • Με open water και 11 βουτιές (που ακόμα δεν έχω εμπειρίες) δεν παρασύρομαι στο να κάνω καταδύση στα 30 και 40μέτρα έστω και για 1-2 λεπτά.
Ξαναδοκίμασε σε μικρότερο βάθος όταν θα νοιώθεις άνετα ψυχολογικά και σωματικά (κρύο), ξαναπέρασε ορισμένες απο τις ασκήσεις που έκανες στο open water για 3-4 λεπτά (μην σπαταλίσεις ολο σου τον αέρα στις ασκήσεις) και κάνε μετά τη βόλτα σου μέσα στα όρια που έχεις εκπαιδευτή και όλα θα παν καλά
Συμφωνοντας απολυτα , παραθετω οτι ακολουθησα στην αρχη της πορειας μου σαν ερασιτεχνης αυτοδυτης , τα ΑΚΡΙΒΩΣ αντιθετα (πρωτη βουτια μετα το πρωτο * με πηγε το καταδυτικο στα -48 και μετα βλακωδως , οπως πολλοι-ες αλλοι-ες εχουν κανει αγωνας βαθους -βλακειας- μαγκιας κλ@νι@ς) με αποτελεσματα κατα καιρους παρα τριχα οριστικα τραγικα (εκρηκτικη αναδυση πανικου απο τα -42 με τα συμπτωματα που παραθεσατε προηγουμενως κλπ κλπ και αλλα πολλα ) . Α , να εξηγουμαι , ποτε δεν ψαρεψα με Scuba , για να μην παρεξηγουμαι .
Καποια στιγμη λογικευτηκα , προχωρωντας στην εκπαιδευση (το δευτερο και τριτο * της CMAS - Ομοσπονδιας και μετα το OWSI της PADI , σε αποσταση 6 ετων απο το πρωτο , αλλα με ολα του κηπου τα καλα σε βουτιες ως τοτε , νυχτερινες , βαθιες , ρευματα , απο βραχια , σε λιμανια κλπ κλπ ) .
Παρολα αυτα , προ τριετιας , λογω προβληματων υγειας στην οικογενεια , ψυχολογικα επεσα τοσο πολυ ωστε προκαλεσα στον εαυτο μου διαφραγματοκηλη και οισφαγιτιδα προχωρημενου βαθμου , με αποτελεσμα να κανω οισοφαγικες παλινδρομησεις . Αυτο ειναι ενα ακομα σοβαρο θεμα .
Οποτε πηγαινα για βουτια , σε δυσκολες συνθηκες (κακη ορατοτητα , δυνατα ρευματα , εντονο κυμματισμο , πληθωρα εξοπλισμου , πολυ κρυο , γενικα "στρεσσογονες" συνθηκες) , υποβρυχιως εκανα παλινδρομισεις απο ηπιες ως εντονες (φετος ειμαι πια καλα !) . Την φορα δε που προκληθηκε οισοφ. παλινδρ. αρκετα κατω απο τα -30 , αποφασισα να διακοψω για λιγο καιρο τις καταδυσεις μεχρι να αισθανθω καλυτερα . Δεν με κυνηγαει τιποτα και κανενας για να βουτηξω , βουταω για ευχαριστηση και οχι για μεροκαματο , οποτε προσεχω πλεον τον εαυτο μου περισσοτερο απο πριν .
Βουτατε λοιπον για ευχαριστηση . Ειπαμε , δεν ειναι αθλημα , ειναι ενασχοληση , μην βαζετε ανταγωνισμο και σε αυτο , μην ακολουθειτε τα ιχνη ολων αυτων () που παραστρατησαν , γιατι ως αναπηροι ή νεκροι δεν θα εχετε να αποδειξετε σε κανεναν τιποτα απολυτως . Προσεξτε πολυ τις λεπτομερειες στην εκπαιδευση σας και ακολουθειστε τις , οσο και να θεωρειτε οτι εισαστε υπερανω . Καποιοι τυχαια ισως ειναι , οι πιο πολλοι οχι .
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MICHALIS : 10-05-11 στις 00:42.
Απάντηση με παράθεση