Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 24-10-11, 13:03
Το avatar του χρήστη ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ
ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΔΕΛΒΕΡΟΥΔΗΣ is offline
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 709
Απάντηση: Πληροφοριες για ερυθρα θαλασσα.

καλημερα και απο μενα...

σε 10 μερες φευγω για το 6ο μου liveaboard στην Αιγυπτο, το 14ο -συνολικα- καταδυτικο μου ταξιδι στη χωρα...(τα αναφερω για να δωσω καποια βαρυτητα στην αποψη μου)

η καλυτερη εποχη για την ερυθρα ειναι κατα τη γνωμη μου το φθινοπωρο (Οκτωβριος) ...

Ο καιρος στην Αιγυπτο ειναι καλοκαιρινος ολο το χρονο και μονο απο Ιανουαριο μεχρι αρχες Απριλη νιωθεις καποιο κρυο το βραδυ ή μετα τις βουτιες που εισαι βρεγμενος.... Η θερμοκρασια στη θαλασα εξαρταται απο το ποσο νοτια καταδυεσαι και στον Βορρα που ειναι πιο κρυα τα νερα, ειναι 23 ελαχιστη (Ιαν-Απρ), με 28 μεγιστη (Ιουλ-Οκτ)

Ολα βεβαια εχουν να κανουν με το τι καιρο κανει στην ΝΑ Ευρωπη. Αν, ας πουμε, χιονιζει στα Χανια , σιγουρα θα εχει ψυχρα και στην Ερυθρα...

Επισης μεγαλο ρολο παιζει και το ποσο φυσαει, ο Αυγουστος και ο Μαρτιος ειναι οι μηνες με τους περισσοτερους ανεμους αλλα αυτο ειναι παρα, μα παρα πολυ, σχετικο...

Σχετικα με τις ευλογες αποριες του Τερυ, οι περισσοτερες βουτιες στα liveaboard απαιτουν μια σχετικη εμεπειρια απο τον δυτη ( ο Αιγυπτιακος νομος ζηταει min 50 βουτιες) , λογω ρευματων και κυματων....
Εχω δει πολυ εμπειρους δυτες (400 βουτιες) να τα βρισκουν μπαστουνια με αποτελεσμα να μετριαστει η απολαυση των βουτιων τους , αλλα εχω δει και δυτες με πολυ λιγες βουτιες να τα πηγαινουν μια χαρα...

Σιγουρα σε μια εκδρομη βασισμενη σε ξενοδοχειο θα εχεις ευκολοτερες βουτιες αλλα τα liveaboard ειναι (για μενα) η απολυτη καταδυτικη εμπειρια)....

Οτι αλλη βοηθεια θελεις ειμαι στη διαθεση σου....
__________________
Scuba around the globe
www.aqualized.com

Απάντηση με παράθεση