Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 15-12-11, 02:52
Dimitris Dimitris is offline
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 344
Απάντηση: κατασκευη φακου #2

Μερικες φωτογραφιες απο την κατασκευη






Σαν κεφαλη εχω επιλεξει τον maglite (C size) νομιζω βολευει περισσοτερο σε σχεση με τον D size διοτι το σωμα του μπορει να χρησιμοποιηθει και σαν ψυκτρα για το driver (λεπτομερειες αργοτερα)

κ. Χρηστο αν θυμαστε το συζηταγαμε περυσι τετοια εποχη.

η κατασκευη δεν εχει ολοκληρωθει ακομα. Περιμενω ειδικο γυαλι με προσμιξη βορικου οξεως 5mm το οποιο εχει δοκιμαστε σε maglite στα 90μ με επιτυχια, το μαμα driver θα αλλαχτει διοτι ειχε 5modes σε και προσπαθεια μου να το τροποποιησω το εκαψα ασε που εδινε μονο 1.8Α σε high mode. θα μπει διαφορετικο με 3mode αλλα με μια πατεντα γινεται 1mode (high) και δινει 3Α. Tα μαμα o-ring θα αλλαχτουν και θα μπουν νεα με μεγαλυτερο παχος. Διακοπτη δεν ηθελα να ρισκαρω και να βαλω του εμποριου και εχω παραγγειλει της diverite που ειναι καλυτερης ποιοτητας (η μποτα). Για την ψυξη του led αφαιρεσα τον κυλινδρο χαλκου απο μια ψυκτρα επεξεργαστη και ελπιζω ο φιλος Μυλωνακης να μου κανει μια πατουρα που χρειαζεται (Εεεε φαντασικε Μυλωνακη ???? )
Μπαταρια δεν εχω καταληξει ακομα αν θα επιλεξω καποιο ετοιμο pack Νι-Μh ή θα φτιαξω εγω pack απο Ni-Ion. Για καλο και για κακο εφτιαξα μια ηλεκτροποντα απο μετασχηματιστη φουρνου μικροκυματων ετσι για να υπαρχει (Ναι ειμαι τρελος το παραδεχομαι)



Τελος επειδη βαριεμαι καθε φορα να πηγαινω στην θαλασσα για ελεγχο στεγανοτητας διαφορων συσκευων (φακοι, φλας, φωτογραφικες, καμερες....) φτιαχνω και ενα pressure chamber απο παλια φιαλη αλουμινιου να κανω την δουλεια μου





Εχουμε ξεφυγει βεβαια απο το αρχικο μηνυμα του φιλου που ανοιξε αυτο το θεμα αλλα παντως υπαρχουν ιδιοκατασκευες φακων που οι πανακριβοι φακοι τυπου halcyon , light monkey....... ειναι ετη φωτος πισω.

Ελπιζω μετα τις γιορτες να μπορω να εχει ολοκληρωθει η κατασκευη κα να μπορω να σας την παρουσιασω με πληρης λεπτομερειες.

Χαιρετω
Δημητρης
Απάντηση με παράθεση