Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-06-07, 12:10
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Προειδοποίηση Νομαρχίας Αθηνών για επικίνδυνο ψάρι

Νικόλα, απ'όσο έχω διαβάσει (δηλαδή όχι παραπάνω από όσα διαβάσατε κι εσείς), η είδηση περιέχει μια σημαντική αλήθεια: το ψάρι αυτό περιέχει τοξίνες οι οποίες είναι επικίνδυνες αν καταναλωθούν από τον άνθρωπο. Το ψάρι αυτό δεν είναι το μοναδικό που φέρει τέτοιες τοξίνες, ιδιαίτερα τα τροπικά νερά είναι γεμάτα από τέτοια (γι' αυτό κι έχουν μείνει ακόμα τόσα ψάρια σε αυτές τις θάλασσες, κι όχι γιατί τα προστατεύουν οι καλοί ψαράδες των περιοχών). Στην Ιαπωνία μάλιστα, κάποια από αυτά τα είδη θεωρούνται εκλεκτοί μεζέδες αφού λίγοι είναι οι εξειδικευμένοι σεφ που αναλαμβάνουν να τα καθαρίσουν σωστά πριν τα μοσχοπωλήσουν στους απανταχού γκουρμέ.

Τώρα, από το γεγονός αυτό μέχρι τον βαρύγδουπο τίτλο περί "απειλής της δημόσιας υγείας", νομίζω ότι το χάσαμε λίγο το νόημα. Η γνωστή καταστροφολογική τακτική εξαναγκαστικής "κατάποσης" πληροφορίας....

Νομίζω ότι λίγο πολύ, κανείς μας δε βάζει στο στόμα του κάτι που δεν γνωρίζει. Θα πρέπει να είσαι λιμοκτονημένος ναυαγός και να καταφέρεις να πιάσεις μόνο αυτό το ψάρι σε μια βδομάδα επανειλημμένων ατυχών προσπαθειών για να εκτεθείς σε απτό κίνδυνο (ή το τρως ή πεθαίνεις από την πείνα).
Εν πάσει περιπτώσει επειδή ο κόσμος είναι μάλλον περίεργος, ισως και να κάνουν καλά που το' χουν κάνει τόσο τούμπανο το θέμα.....

Σε μένα πάντως ηχεί κάπως σαν την πληροφορία
"ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΓΕΙΑ Η ΧΛΩΡΙΝΗ"
που ωστόσο θα έκρυβε μεγαλύτερες αλήθειες από αυτή της τρέχουσας είδησης....
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση