Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 25-03-12, 02:22
fivos fivos is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Περιοχή: Αθήνα, Αγ.Ανάργυροι
Μηνύματα: 5.011
Απάντηση: Ελεγχος για υπαρξη CO σε φιαλη

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπότε ποτέ τσιγάρο πριν την βουτιά

(ακούς Φοίβο; )

Ακούω... ακούω... κι έχω βρει τη λύση
Έχω πάρει ηλεκτρονικό τσιγάρο (μόνο νικοτίνη + ατμός, όχι CO2, CO κλπ)
και ψάχνω πατέντα να το προσαρμόσω στο ρυθμιστή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο neokles Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω να δημιουργηθεί ένα νέο θέμα για το CO (μηχανισμός δηλητηρίασης, συμπτώματα, πρώτες βοήθειες) στην κατηγορία καταδυτική ιατρική (ή όπου άλλου κρίνουν οι διαχειριστές) ώστε εδώ να μείνει μόνο το κομάτι του εξοπλισμού που είναι επίσης ενδιαφέρον και το έχουμε "κανιβαλίσει"
Μπορούμε να το πάμε και ολόκληρο το θέμα στην καταδυτική ιατρική -αν συμφωνεί κι ο Δημήτρης που το άνοιξε.

Πολύ ενδιαφέρουσες όλες οι πληροφορίες που παρατέθηκαν, αλλά αν ανοίξουμε κι άλλο θέμα για μονοξείδια και δηλητηριάσεις, πολύ φοβάμαι ότι αν μπεί στο site αυτό τον καιρό κανένας άνθρωπος που ενδιαφέρεται να ξεκινήσει εκπαίδευση, μάλλον θα λακίσει και θα πει "άσε καλύτερα να πάρω τα βουνά" που δεν κινδυνεύω από δηλητηριάσεις.

Δεν υποτιμάω σε καμμιά περίπτωση τη σημασία και την χρησιμότητα των πληροφοριών που συγκεντρώθηκαν αλλά ας πούμε κι αυτό το απλό: οι (σοβαρές/θανατηφόρες κλπ) δηλητηριάσεις μονοξειδίου στην κατάδυση είναι από εξαιρετικά σπάνες εως ανύπαρκτες αν τηρούμε τον απλό κανόνα να προσέχουμε λίγο το που γεμίζουμε τη φιάλη μας και -φυσικά- να μην ξαναγεμίζουμε ποτέ και να προειδοποιούμε όλους τους συνδύτες φίλους μας αν ο άερας κάποιου παρόχου μας "μύρισε περίεργα" κλπ.
Το μονοξείδιο δεν μυρίζει, αλλά η πλημελής πλήρωση φιαλών συνήθως "βρωμάει από μακριά".

__________________
Φοίβος Βιλανάκης :: μερικές φωτογραφίες μου ::
Απάντηση με παράθεση