Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 02-11-07, 13:39
sharkius sharkius is offline
 
Εγγραφή: 28-09-2007
Μηνύματα: 125
Απάντηση: Long Hose και sport diving

Kαταρχην μπραβο good post

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο YAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το long hose αποτελεί μέρος του setup που προτείνει το D.I.R.
Παράθεση:
Ενώ το ολοκληρωμένο DIR setup θα το πρότεινα και θα το στήριζα δεν μπορώ να κάνω το ίδιο και με αυτό.
Αυτα να μην μου ελεγες


Παράθεση:
- Πλεονεκτήματα

Τρεις είναι οι κυρίως λόγοι που χρησιμοποιείται.
a] Σε περίπτωση ανάγκης, το θύμα αλλά και ο δότης, μπορούν να είναι σίγουροι ότι το 2ο στάδιο θα δουλέψει σωστά (αφού αυτό χρησιμοποιούσε ο δότης).
Και τι σημασια εχει? Σε περιπτωση που το εφεδρικο β΄σταδιο δεν λειτουργησει παλι μενει ο ενας αυτοδυτης χωρις πηγη αερα (ο δοτης). Αρα μια η αλλη.

Παράθεση:
b] Στην περίπτωση που το θύμα πανικοβληθεί και επιχειρήσει να αποσπάσει βίαια το δεύτερο στάδιο που χρησιμοποιεί το ζευγάρι του, τότε o buddy δεν έχει τίποτα άλλο να κάνει παρά να σκύψει ελαφρά (ώστε να ελευθερωθεί το hose). Αυτή η κίνηση του δίνει επίσης την δυνατότητα να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στο εφεδρικό δεύτερο στάδιο και να το τοποθετήσει στο στόμα του.
Kαι με το κλασικο χταποδι δεν χρειαζεται να κανει τιποτα ουτε καν να βγαλει το ρυθμιστη απο το στομα. Ερχεται ο δυτης που εμεινε απο αερα τραβαει το χταποδι απο εκει που ειναι σωστα τοποθετημενο και αναπνεει.
Για φαντασου ομως να σου ερθει σκασμενος απο την αριστερη σου πλευρα να τραβηξει με δυναμη το long hose ρυθμιστη σου απο το στομα (ειναι σκασμενος θυμησου) και να τυλιχτει το long hose γυρω απο τον λαιμο σου.

Παράθεση:
c] Το μήκος του, επιτρέπει και στους δύο δύτες να έχουν μεγαλύτερη ευχέρεια κινήσεων, να μην ταλαιπωρούνται από τυχών προβλήματα πλευστότητας, άγχους, να διατηρήσουν την στάση τους στο νερό, να μην αναπροσαρμόσουν ιδιαίτερα την μεταξύ τους απόσταση και να τερματίσουν την κατάδυση με άνεση.
Το καταλαβαινω αν κανουν τεχνικη καταδυση και ειναι φορτωμενοι με κανα δυο stage o καθενας οποτε θελουν χωρο ομως εδω μιλαμε για DIR diving (Doing It Recreational ) οποτε καλυτερα να εχω τον δυτη που εμεινε απο αερα κοντα μου να τον ηρεμησω (η επαφη φερνει ηρεμια) και να μπορω να δουλεψω και τα χειριστηρια του bc του αν παει να κανει καμια κουταμαρα και να ανεβουμε παρεα σιγα σιγα.


Δεν εχω βουτηξει με long hose οποτε δεν εχω την αναλογη εμπειρια αλλα εγραψα αυτα που σκεφτηκα με βαση την μεχρι τωρα εμπειρια μου.
Με λιγα λογια μαλλον δειχνει απαραιτητο για tec καταστασεις αλλα για rec και το χταποδακι με ενα ζευγαρι που θα εκτελεσει σωστα αυτα που εχει μαθει μαλλον ειναι αρκετο.

Μy 2 rec cents
Απάντηση με παράθεση