Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 02-07-13, 13:42
submarine1980 submarine1980 is offline
 
Εγγραφή: 12-05-2008
Περιοχή: Aberdeen
Μηνύματα: 85
Post Απάντηση: Χάθηκε δύτης στο σπήλαιο Σίντζι

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταυτόχρονα παρακολουθώντας την καταδυτική σκηνή των δυτών που καταδύονται με επαναπνευστές, εδώ στην χώρα που ζω (Γερμανία), διαπιστώνω αφενός την προσπάθεια να μεγαλώσει η αγορά των rebreather, με την ταυτόχρονη νομική κάλυψη και αποποίηση ευθύνης των κατασκευαστών, και αφετέρου την, κατά την γνώμη μου, ιδιαίτερα ελλιπή εκπαίδευση η οποία σε συνδυασμό με τα πρότυπα EN14143 και ΕΝ 61508 της Ε.Ε. - τα οποία μέχρι στιγμής, από ότι γνωρίζω τουλάχιστον, δεν πληροί κανένας επαναπνευστής
Διευκρινησεις

Οι παρακατω συσκευες κλειστου κυκλωματος φερουν το λογοτυπο CE επειδη συμμορφωνoνται με το Ευρωπαικο Προτυπο EN 14143 και Ευρωπαικη Νομοθεσια / Προδιαγραφες:
  1. Poseidon MKVI της Poseidon
  2. Inspiration της Ambient Pressure Diving
  3. Inspiration Vision Electronics της Ambient Pressure Diving
  4. Evolution της Ambient Pressure Diving
  5. JJ της JJ-CC

Οσο για το αρθρο του Alex Deas ειμαι λιγο επιφυλακτικος μιας και Mechanical Closed Circuit Rebreathers (mCCR) οπως ο KISS εχουν μακρα ιστορια και δεν γνωριζω στοιχεια που μπορουν να αποδειξουν οτι σαν συσκευες οι mCCR ειναι πιο επικυνδυνες απο τις υπολοιπες (βλεπε: eCCR) ακομα και απο τα Κιτρινα κουτια του Θανατου!!! (δες Killing them Softly CCR deaths 1998-2010 απο τον Andrew Fock)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Dimitris Galon Εμφάνιση μηνυμάτων
"με την ταυτόχρονη νομική κάλυψη και αποποίηση ευθύνης των κατασκευαστών"
Kατασκευαστες συνεργαζονται με Οργανισμους εκπαιδευσης αυτοδυτων (δες RESA και Refbreather forum) για την εξελιξη των συσκευων κλειστου κυκλωματος τους

Τα παραπανω βεβαια ειναι λεπτομερειες και το μονο σημαντικο ειναι να μαθουμε το τι συνεβη ωστε να μαθουμε και να δουμε πως μπορουμε να προλαβουμε τετοια περιστατικα απο το να ξανασυμβουν.

Δεν ειμαι πολυ αισιοδοξος για τα αποτελεσματα της ερευνας επειδη μεχρι τωρα υπαρχει πολυ λιγη διαθεσιμη βιβλιογραφια γυρω απο τα ατυχηματα με συσκευες κλειστου κυκλωματος και ιστορικα και σε παγκοσμιο επιπεδο δυστυχως ειναι παρα πολυ δυσκολό να εντωπιστει το “disabling factor”

Δ
Απάντηση με παράθεση