Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 12-07-13, 20:13
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Αλλαγή Μπαταρίας Suunto

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ANTONELOS 8ANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω δυο,το D6,οπου το αποστελλω παντα για αλλαγη μπαταριας αλλα και το
Vytec,οπου εχω αλλαξει πολλες φορες μπαταρια μονος μου,με το απαραιτητο κιτ.
(μηπως παιζει κατι που δεν ξερω....?)
Σ ευχαριστω.
Τη γνώμη μου για τη Suunto και το περίφημο "Service" της την έχω γράψει.
http://www.scubadive.gr/forum/showthread.php?t=5468

Πρόσφατα μου δόθηκε η ευκαιρία να πάρω από φίλο ένα Gekko. Θα το έπαιρνα για δεύτερο γιατί δεν εμπιστεύομαι την εταιρεία θεωρώντας ότι τα dc της έχουν σοβαρό πρόβλημα στους αισθητήρες.

Το κομπιουτεράκι ήταν ελάχιστα χρησιμοποιημένο και ο κάτοχός του είναι σοβαρός και σχολαστικός.
Όταν το πήρα του είπα ότι το παίρνω κατόπιν δοκιμής λόγω σοβαρών αναστολών. Φυσικά λόγω της χαμηλής τιμής του το πήρα για όσο αντέξει, χωρίς βλέψεις για μελλοντικό σέρβις κλπ..

Το Gekko αυτό δεν δούλεψε , δεν έδειχνε καθόλου βάθος αρχικά σε 2 δοκιμές. Στη συνέχεια το ξαναδοκίμασα στο 1 μέτρο και έδειξε 1,5 και στην επιφάνεια έκανε 1 ώρα να σβήσει μειώνοντας το βάθος κατά 10 cm κάθε 10 λεπτά.
Στο μεταξύ είχα αλλάξει και μπαταρία αλλά τζίφος , και αυτό είχε πρόβλημα αισθητήρα. Και ο ιδιοκτήτης του που το παρέλαβε πίσω άκουσε τα ίδια από το κατάστημα που είχα προμηθευτεί και εγώ το δικό μου Vyper πριν κάτι χρόνια.... Αν και δώσαμε ένα σκασμό λεφτά παραπάνω για να έχουμε εγγύηση και service η εταιρεία δεν το σέβεται τελικά λέγοντας ότι έχει συγκεκριμένη πολιτική που συμφέρει βασικά όποιον ψωνίζει από το internet.

Η βλάβη στον αισθητήρα την ώρα της βουτιάς που συνέβη σε εμένα είναι σοβαρό θέμα.

Διάβασα κάπου όμως ότι τα Suunto χρειάζονται αλλαγή μπαταρίας ακόμα και αν δεν δείξει από μόνο του χαμηλή μπαταρία όταν έχουν περάσει 2-3 χρόνια. Η πεσμένη έστω και λίγο μπαταρία τους δημιουργεί το πρόβλημα. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει αυτό και ούτε έχω τη διάθεση πια να το ψάξω....
Απάντηση με παράθεση