Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 19-01-14, 17:14
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: S.S. WAIHEMO (πρώην CANADA CAPE) 1904-1918

Καλησπέρα στην παρέα κι΄ από μένα.

Νίκο, διάβασα και εγώ με μεγάλο ενδιαφέρον το μήνυμα σου και το άρθρο σας στον σύνδεσμο που παρέθεσες, λυπάμαι και εγώ αλλά παραμένω στην αρχική μου άποψη ότι μάλλον δεν πρόκειται για το ναυάγιο του ατμόπλοιου ΠΕΤΑΛΙΟΙ.

Ένα από τα στοιχεία που συνέβαλε στο συμπέρασμα αυτό είναι η διεξοδική αναφορά στον τόμο Ε΄ (νέα αρίθμηση, τόμος «Απρίλιος 1941 Α΄», Υπηρεσία Ιστορίας Ναυτικού, Βοτανικός), σελ. 127, του Ημερολογίου Πολέμου του ελληνικού Βασιλικού Ναυτικού όπου αναφέρεται επακριβώς ότι τα «καιόμενα ατμόπλοια ΠΕΤΑΛΙΟΙ, ΑΓΑΛΙΑΝΗ και ΣΤΥΛΙΑΝΗ» ρυμουλκήθηκαν στην «εκτός φράγματος περιοχή των Σελληνίων» στη Σαλαμίνα.






Στον σύνδεσμο του άρθρου σας για το ΠΕΤΑΛΙΟΙ , αμφισβητείτε την αναφορά αυτή του Ημερολογίου Πολέμου του Βασιλικού Ναυτικού, στηριζόμενοι σε «άλλες πηγές» οι οποίες όμως δυστυχώς δεν κατονομάζονται.

Στο άρθρο σας αυτό αναφέρεται επακριβώς ότι: «Ωστόσο σύμφωνα με άλλες πηγές ρυμουλκήθηκε έξω από το λιμάνι [του Πειραιά] και βυθίστηκε». Ποιες είναι οι άλλες αυτές πηγές;

Συμπεραίνω, επιπλέων, ότι η εκτίμηση σας στο ίδιο άρθρο, όπου δηλώνετε ότι: «Σύμφωνα με την εμπειρία μας οι αφηγήσεις από τα γεγονότα των ημερών αυτών, θα πρέπει να ερμηνεύονται με μια δόση προσοχής καθώς η κατάσταση ήταν εντελώς χαοτική και ως εκ τούτου δεν δύνανται να παρέχουν ακριβείς πληροφορίες» (sic), αναφέρεστε σ την προαναφερόμενη καταχώρηση του Ημερολογίου Πολέμου του Βασιλικού Ναυτικού όπου κατονομάζεται επακριβώς ο αριθμός, ο τρόπος, η ημερομηνία και τα ονόματα των πλοίων που ρυμουλκήθηκαν στα Σελίνια. Είμαι της άποψης όμως ότι το επιχείρημα αυτό δεν επαρκεί από μόνο του χωρίς την ανάλογη τεκμηρίωση του, με αναφορά στα επιχειρήματα των πηγών και την παράθεση των ίδιων των πηγών, οι οποίες καλούνται να τεκμηριώσουν την αιτία που δικαιολογεί το ρίσκο που θα έπρεπε να παρθεί από το Β.Ν. για να ρυμουλκηθεί ένα κατεστραμμένο και καιόμενο πλοίο, μέσα από μια περιοχή γεμάτη νάρκες και με τον συνεχή κίνδυνο αεροπορικής επίθεσης, για 16 ναυτικά μίλια (οκτώ να πάει και οκτώ να γυρίσει το ρυμουλκό), σε ανοιχτή θαλάσσια περιοχή, για να βυθιστεί τελικά στα βορειοανατολικά της Αίγινας, αντί να μεταφερθεί μέσω ενός γριπισμένου, καθαρισμένου και δοκιμασμένου διαύλου στα κοντινά Σελίνια της Σαλαμίνας, κάτι που ήταν η καθημερινότητα τουλάχιστον για το διήμερο 17-18.4.1941.

Μέχρι στιγμής, εγώ προσωπικά, δεν έχω διαβάσει πουθενά κάτι αξιοποιήσιμο το οποίο να τεκμηριώνει ιστορικά την βύθιση του ΠΕΤΑΛΙΟΙ στα βορειοανατολικά της Αίγινας. Οι αρχειακές ιστορικές πηγές το φέρουν να βυθίστηκε στα Σελίνια, ενώ μόνο οι δικές σας εικασίες το φέρουν να βυθίστηκε κοντά στον δίαυλο, οκτώ ναυτικά μίλια από το λιμάνι του Πειραιά. Είμαι της άποψης ότι οι εικασίες δεν μπορούν να αποτελούν αποδεικτικά στοιχεία καθώς αυτά θα πρέπει να συμβάλουν αντικειμενικά στην τεκμηρίωση του γεγονότος.

Το γεγονός φυσικά ότι το ναυάγιο μάλλον δεν είναι το ΠΕΤΑΛΙΟΙ, δεν οδηγεί αυτόματα στο γεγονός ότι πρόκειται για το WAIHEMO. Για τον λόγο αυτό αφήνω τις κατασκευαστικές διαφορές για κάποια άλλη στιγμή, όταν η έρευνα θα έχει προχωρήσει κι΄ άλλο.

Είμαι σίγουρος ότι θα σεβαστείς απόλυτα την παράκληση μου του να συνεχίσουμε απερίσπαστοι για όσο διάστημα χρειαστεί την έρευνα μας.

---------------------

Δημήτρη, από την παρουσίαση του πρώτου ποστ, στο θέμα αυτό, η έρευνα, αν και ακόμη συνεχίζεται με αργούς ρυθμούς, έχει παρ΄ όλα αυτά προχωρήσει. Αυτό που προέκυψε είναι ότι η φωτογραφία του αρχικού μηνύματος, στο θέμα που γράφουμε, η οποία βρίσκεται επίσης εδώ και εδώ, και της οποίας τμήματα χρησιμοποίησε ο Νίκος για τις συγκρίσεις του, είναι λάθος καθώς δείχνουν το WAIHEMO ΙΙ (κατασκευής 1919) και όχι το WAIHEMO Ι (κατασκευής 1904). Το τελευταίο είναι αυτό που βυθίστηκε στο Σαρωνικό την 17.3.1918. Οι φωτογραφίες του συνδέσμου που παρέθεσες δείχνουν το WAIHEMO ΙΙ. Στο ενδιάμεσο έχω λάβει στα χέρια μου φωτογραφία του WAIHEMO Ι η οποία όμως δείχνει το πλοίο πριν την μεγάλη πυρκαγιά που ξέσπασε στο Καίηπ Τάουν και η οποία οδήγησε στην ολοκληρωτική αναδιαμόρφωση του πλοίου.

---------------------

Καλό απόγευμα και στους δυο σας και καλή συνέχεια
DG
Απάντηση με παράθεση