Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 06-06-07, 22:56
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Οι Καλύτεροι (;;) Ρυθμιστές Αναπνοής

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σώτο δεν τεστάρονται με τις ρυθμίσεις πίεσης που έχει θέσει ο κατασκευαστής; Δηλαδή όπως αγοράζουμε έναν ρυθμιστή απο το μαγαζί;
Χμμμμ! Θάνο αν είχα εργοστάσιο δεν θα μου κόστιζε και τίποτε να έχω ένα δικό μου ANSTI test. Άρα θα επέλεγα εγώ ποιόν συγκεκριμένο ρυθμιστή θα έστελνα για έλεγχο και με τι ρυθμίσεις. Θα ήταν ίσως καλύτερα αν γινόταν τυχαίος δειγματοληπτικός έλεγχος από τα ράφια της αγοράς. Τέτοια μελέτη δεν έχω δει! Και ούτε πρόκειτε να δω πιστεύω...

Η απάντηση στο ερώτημά σου είναι πως ΝΑΙ -- Υπό κανονικές συνθήκες ο κατασκευαστής πρέπει να ρυθμίσει την ενδιάμεση πίεση σε εκείνη που λέει το manual. Επίσης με τα ρυθμισζόμενα δεύτερα στάδια που πολλοί κατασκευαστές έχουν πρέπει να δηλώνουν και τη θέση των ρυθμίσεων στο report του ANSTI. Όπως ξέρεις παίζει και αυτό ρόλο.

Γενικά πώς μπορείς να καταλάβεις αν κάτι δεν έχει στηθεί σωστά? Είναι ένα κάπως πιό πολύπλοκο θέμα. Κοίταξε όλα τα μικρά γράμματα μελέτα την καμπύλη αυτή καθ' εαύτή ψάξε να δεις αν έχεις θετική πίεση εισπνοής, σε ποιό σημείο της καμπύλης και πόσο (π.χ. οι ρυθμίσεις ήταν εντελώς ανοικτές και η Ενδιαμέση πίεση λίγο πάνω από την κανονική ώστε το 2ο στάδιο να φυσάει αέρα). Γι' αυτό άλλωστε εκτός από τα ποσοτικά κριτήρια (WOB) υπάρχουν και τα ποιοτικά (μορφή καμπύλης, peaks, jigsaw pattern κλπ). Εξετάζεις επίσης το cracking pressure, το πόσο ομαλή είναι η καμπύλη κλπ.

Δυστυχώς έχω δει ελέγχους σε περιοδικά κυρίως αλλά και σε διαφημιστικά κατασκευαστών που ξεφεύγουν από τις πάγιες προδιαγραφές είτε βάζοντας μεγαλύτερη πίεση παροχής στην είσοδο του 1ου σταδίου, είτε μικρότερο όγκο αναπνοής είτε μικρότερο ρυθμό αναπνοής είτε μικρότερο βάθος.

Είναι δηλαδή σαν να κάνεις έλεγχο ταχύτητας σε ένα αμάξι και να παραλείπεις να προσδιορίσεις αν έχει γίνει σε κατήφορο ή σε άνηφορο, φορτωμένο ή όχι.

Οι συνθήκες ελέγχου λαμβάνουν υπόψη τις ρυθμίσεις του κατασκευαστή αλλά και τις προδιαγραφές του συγκεκριμένου ελέγχου. Εϊναι δηλαδή διαφορετικές οι ρυθμίσεις αν κάνεις έλεγχο κατά EN250 για να πάρεις έγκριση από την ΕΕ ή αν κάνεις έλεγγο για να πάρεις το "class A" του αμερικανικού ναυτικού.
Απάντηση με παράθεση