Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-02-14, 15:29
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Ναυάγια Chateaurenault και UC 38

Η ιστορία των πλοίων αυτών με είχε απασχολήσει πριν μια 10ετία...Υπήρχαν ελάχιστες πληροφορίες σχετικά με τη βύθισή τους στο διαδίκτυο, σίγουρα καθόλου ακριβείς πληροφορίες σχετικά με το σημείο που βυθίστηκαν....

Καθοριστικό για την έρευνα των πλοίων στάθηκε το γεγονός ότι βρήκα στο διαδίκτυο και αγόρασα την εφημερίδα L' Illustration της 9 Φεβρουαρίου 1918. Κατόπιν απέκτησα πρόσβαση και σε πολλές πηγές και προμηθεύτηκα και κάποια Γερμανικά και Γαλλικά βιβλία που μου επέτρεψαν να πάρω μια πολύ λεπτομερή εικόνα σχετικά με την ταυτόχρονη βύθιση των δύο πλοίων στις 14 Δεκεμβρίου 1917...

Στη συνέχεια και συμμετέχοντας στη συζήτηση στο Γαλλικό φόρουμ pages 14-18 έγινα γνώστης και άλλων άγνωστων πτυχών σχετικά με τις βυθίσεις των πλοίων. Πλέον οι συμμετέχοντες ανεβάζουν συχνά σημαντικά ντοκουμέντα...

Αν και τα πλοία βρίσκονται βυθισμένα σε βάθη που ίσως ξεπερνούν τα 250-300 μέτρα και δεν έχουν καταδυτικό ενδιαφέρον αποφάσισα να ανεβάσω στο φόρουμ την έρευνα όχι μόνο γιατί έχει Ιστορικό ενδιαφέρον , αλλά κυρίως γιατί πρόκειται για μια ιστορία που εκτυλίχθηκε στα νερά της χώρας μας, και εδώ υπάρχουν ακόμα τα κουφάρια των δύο πλοίων...

Προσπάθησα να ξεφύγω από μια στείρα Ιστορική διήγηση και υιοθέτησα τον τρόπο που παρουσίασε το γεγονός η Ιllustration χρησιμοποιώντας διαλόγους ....

Προσπάθησα να επιλέξω τα καλύτερα σημεία από τους διαλόγους της εφημερίδας και να τους εμπλουτίσω με δικούς μου διαλόγους που δημιούργησα βασιζόμενος στις καταθέσεις των Γάλλων πλοιάρχων που έλαβαν μέρος στην αναμέτρηση δηλαδή των καπετάνιων του Chateaurenaul, Mameluk και Lansquent... αλλά και την κατάθεση του Γερμανού πλοιάρχου του UC 38 Hermann Wendlandt που έδωσε σε Γαλλική φυλακή.

Πρόσφατα και λόγω κατάργησης ενός blog στο οποίο είχα ανεβάσει πρόχειρα την ιστορία μου δόθηκε η ευκαιρία να την μεταφέρω στο wordpress και να διορθώσω κάποια λάθη και Ιστορικές ανακρίβειες...

Ελπίζω να σας αρέσει

http://patraikosgulf.wordpress.com/2...renault-uc-38/
[/font]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ : 01-02-14 στις 15:41.
Απάντηση με παράθεση