Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 07-12-15, 03:01
Το avatar του χρήστη Ναυτίλος
Ναυτίλος Ναυτίλος is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 24-04-2010
Περιοχή: Σταμάτα-Αττική
Μηνύματα: 533
Απάντηση: Αγορά καινούριου dive computer

Απ' ότι θυμάμαι ο Βασίλης (ο επίλαρχος) σ΄ενα Suunto Zoop του είχε χαλάσει ο αισθητήρας και όταν το πήγε για έπιδιόρθωση του είπαν ότι δεν αξίζει. Από προσωπική εμπειρία σένα suunto Companion αγορασμένο το 1992(νομίζω) δεν μου εβγαλε κανενα θεμα (αλλα μη γκαντεμιάζω και αυτό που εχω τωρα). Τι να πω παίδες Εχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο;

Παράθεση:
Ενας παλιος επαγγελματιας δυτης (απο στρατιωτικη εκπαιδευση) που βουταει απο πριν γεννηθουμε πολλοι απο εδω μεσα μου ειπε ενα απλο κανονα για το υπολογισμου το NDL. Το βαθος χ 2 και οτι μενει μεχρι το 90 ειναι ο χρονος που μπορεις να κατσεις στο συγκεκριμενο βαθος χωρις να χρειαστει αποσυμπιεση!!!
Π.Χ 20 μετρα βαθος
20*2=40 μεχρι το 90 μας μενουν 50.
Αρα στα 20 μετρα εχουμε 50 λεπτα!
Με βαση βεβαια τα τωρα δεδομενα μαλλον πως πρεπει αντι για 90 να βαζουμε 80!
Εννοειτε βεβαια οτι οταν βουταω εχω και DC αλλα και πινακα!
Σχετικά με το προαναφερθέν ποστ μου φαίνεται αρκετά "εμπειρικός" ο τρόπος και θ' απέφευγα να τον εφαρμόσω. Και μην ξεχνάμε ότι στις Ε.Δ δικαιολογούνται απώλειες κατα τη λαικη ρηση . Αν δεις το πινακάκι του συλλόγου που ανέβασε ο Δημήτρης βασισμένος σε US Navy (που ειχα τη τύχη να επιμεληθώ) σε καποια βάθη εισαι εκτός ορίων ασφαλειας πχ στα 30μ αν μείνεις 30 λεπτα με τον υπολογισμό του παλαίουρα εισαι οκ ενω στη πραγματικότητα εχεις στάση 3 λεπτών στα 3 μ. ενω στα ρηχα πχ 12 μετρα, καθεσαι με τις ωρες που λεει ο λογος. Δες τι εννοω και θα καταλαβεις
Απάντηση με παράθεση