Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 17-01-08, 09:09
Το avatar του χρήστη eye love scuba
eye love scuba eye love scuba is offline
 
Εγγραφή: 30-11-2007
Μηνύματα: 481
Απάντηση: Open Source Dive Computer

Είναι πραγματικά πολύ ενδιαφέρον να μπορεί κανείς τα τροποποιήσει (personalize) ένα DC ώστε να ταιριάζει στις ανάγκες του. Πιθανόν και αυτή να είναι η κατεύθυνση που θα πάνε τα DCs στο μέλλον. Και δε μιλάμε για τα αυτονόητα, όπως τις ενδειξεις της οθόνης, αλλά και για την ουσία, όπως τον αλγόριθμο αποσυμπίεσης. Εδώ όμως πιστεύω ότι πρέπει να διαχωρίσουμε 2 πράγματα, το ένα είναι ότι φορτώνω ένα δοκιμασμένο και καθιερωμένο αλγόριθμο στο DC και το άλλο ότι τον "πειράζω" ή φτιάχνω ένα δικό μου. Για το 2ο έχω κάποιους προβληματισμούς. Όσο καλός γνώστης της θεωρίας αποσυμπίεσης κι αν είναι κανείς και μαθηματικών, ώστε να μπορεί να επέμβει συνειδητά στον αλγόριθμο, αυτό δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να αντικαταστήσει τις εκατονταδες ώρες μελετών από ειδικούς του χώρου τόσο σε πειραματικά μοντέλλα όσο και σε δύτες σε διάφορες καταστάσεις και σε διάφορα βάθη, ώστε να γίνει η συλλογή ενός μεγάλου αριθμού πληροφοριών που με στατιστική επεξεργασία δίνουν τον αλγόριθμο. Οι καθιερωμένοι αλγόριθμοι που κυκλοφορούν έχουν ένα μεγάλο προφίλ ασφάλειας, που ακόμα και αν τους τροποποιήσεις λίγο είναι ασφαλείς. Αυτό δίνει την ψευδαίσθηση ότι μπορεί κανείς να παρέμβει με ασφάλεια. Τα γεγονότα στο σώμα δε συμβαίνουν όμως ακολουθώντας πάντα μια καμπύλη, αλλά υπάρχουν και σημεία πυροδότησης, που δεν υπολογίζονται στους αλγόριθμους και γι αυτό και η στατιστική επεξεργασία σε δύτες. Εαν μόνος μου πειράξω τον αλγόριθμο είναι σα να κάνω crash test σε ένα αυτοκίνητο να δω σε ποιο σημείο προκύπτουν τραυματισμοί. Μόνο που αντί για dummy ο οδηγός είμαι εγώ. Άρα ο παράγοτας τύχη είναι πια πολύ σημαντικός.
Απάντηση με παράθεση