Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 17-01-08, 17:31
billy billy is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 28-01-2007
Μηνύματα: 381
Απάντηση: Open Source Dive Computer

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς ο τύπος ξεκίνησε το project ως open source αλλά κάποια στιγμή του πέρασε η ιδέα και να βγάλει κανένα φραγκάκι. Δεν είναι κακό αν σκεφτείς τη δουλειά που έχει ρίξει.
Συμφωνό στο να βγάλει μέχρι ένα σημείο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τη άλλη σου δίνει και το schematic ... άμα έχεις όρεξη και γουστάρεις να το DIY κάτσε και βγάλε ενα PCB !!!!
Το θέμα δεν είναι να βγάλω ένα ακόμα PCB.

Όταν έχεις mixed analog και digital design δεν το πετάς σε ένα autoroute και τέλος. Εκτός και εαν δεν σε νοιάζει το τι θα γίνει μετά.

Ο λόγος που ανέφερα το γεγονός ότι δεν δίνει PCB είναι οτι θα μας έκανε τι ζωή ποιο εύκολη, και θα μπορούσε κάποιος που έχει εμπειρία σε τέτοια σχέδια να το κοιτάξει.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος ένας PIC είναι ..... σιγά την κλειστή πλατφόρμα. Απλά θα μπορούσε να μας κάνει την ζωή πιο εύκολη και να δώσει και το bootloader.

Έχω όμως την εντύπωση (δεν είμαι σίγουρος) οτι ειναι θέμα της microchip που δεν δινει open τον bootloader. Θα μπορούσε βέβαια να χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο "pic".
http://www.etc.ugal.ro/cchiculita/so...bootloader.htm
Αυτός είναι ο bootloader που χρησιμοποιεί (αρκετά συνηθισμένος για την οικογένεια τον PIC)

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή το όλο project φαίνεται ξεκάθαρα οτι στηρίζεται πάνω σε Linux νομίζω οτι αν παίξεις λιγάκι μαζί θα τα βρείς όλα ... ακόμα και το bootloader.
Που ακριβώς το στηρίζεις αυτό ?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο akef Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα .... στο Linux-aki μπορείς να γράψεις τον κώδικά σου σε C και να τον κάνεις κατευθείαν compile και load στον PIC .... οπότε κάνεις παπάδες.
Το ίδιο και σε windows. Αλλά δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς ακριβώς...
Απάντηση με παράθεση