Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 21-01-08, 12:35
Το avatar του χρήστη Physalia
Physalia Physalia is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.525
Απάντηση: Camping Τσόλις

Σ'ευχαριστούμε Γιώργο γι'αυτή την όμορφη παρουσίαση της ξεχωριστής περιοχής σας.

Το Τσόλις συμπεριλαμβάνεται εδώ και χρόνια στους αγαπημένους μου καταδυτικούς προορισμούς, ήδη από την πρώτη φορά που με οδήγησε εκεί ο φίλος Γιώργος Σιαβελής όταν του είχα πει ότι θα ήθελα πολύ να δω κοράλλια στα ελληνικά νερά. "Ξέρω ένα μέρος που έχει" μου είπε και αρχικά κράτησα τις επιφυλάξεις μου γιατί η λέξη "κοράλλια" χρησιμοποιείται συχνά λαθεμένα και δε θα ήθελα να απογοητευτώ. Όταν πρωτοαντίκρισα τις κίτρινες γοργονίες Eunicella cavolinii η ενθουσιώδης αντίδρασή μου ήταν τέτοια, που ο Γιώργος μετέφρασε ως μέθη και -ως ευσυνείδητος dive master- μου έδειξε επιτακτικά το σήμα ανόδου .

Και ναι, δεν είναι μόνο οι γοργονίες σας, είναι όλη αυτή η εξαίρετη βιοποικιλότητα της περιοχής που οφείλεται κυρίως στα θρεπτικά που κατεβάζουν οι παρακείμενοι ποταμοί αλλά και τα έντονα ρεύματα που φροντίζουν να τα κατανέμουν ομοιόμορφα.....

Η κακή ορατότητα, τα ρεύματα και τα κρύα νερά είναι οι ευεργέτες αυτής της υποβρύχιας ομορφιάς και γι'αυτό ποτέ δε με προβλημάτισαν.
Πιστεύω ότι όπως και για σένα, έτσι και για όλους εμάς που έστω και μια φορά έχουμε βουτήξει στην περιοχή, είναι ευσεβής πόθος κάποια στιγμή αυτός ο πλούτος να προστατευθεί, να αναδειχθεί και να ανέλθει στην θέση που του αξίζει. Ο Σύλλογος ΤΗΘΥΣ θα είναι κοντά σας σε οποιαδήποτε προσπάθεια προς αυτή την κατεύθυνση. Δεν είναι άλλωστε λίγα τα μέλη του που -ελλείψει χρόνου- κάνουν αυθημερόν το ταξίδι Αθήνα-Λαμπίρι για μια ή δυο μαγικές βουτιές κι έπειτα πάλι πίσω....

Από εμένα συγχαρητήρια γιατί είσαι ο άνθρωπος που -παρά τις αντιξοότητες- έχει ήδη βάλει πολλά λιθαράκια σε αυτό το αρτινό γεφύρι της ανάδειξης και της προστασίας
__________________
The fish doesn't think because the fish knows everything
Απάντηση με παράθεση