Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 23-01-08, 11:10
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Απάντηση: Camping Τσόλις

Ανέβασα λοιπόν τελικά (μέσω Φοίβου φυσικά) κάποιες φωτόγραφίες αλλά δυστυχώς η ποιότητά τους δεν έχει καμμία σχέση με τα slides λόγω του σκάνερ μου που είναι μουσειακό κομμάτι. Εν πάσει περιπτώσει θέλω να προσθέσω ότι η περιοχή του Τσόλις και η γειτονική της Παναγοπούλας (επίσης υπέροχος τόπος για μικροζωή) με έχει εκπλήξει με την ποικιλία μορφών ζωής που διαθέτει. Εγώ και κάποιοι καλοί φίλοι έχουμε δεί από σαλάχια, χριστόψαρα και καβούρια γίγαντες μέχρι κίτρινο ιππόκαμπο, σπανιότατα γυμνοβράγχια, πολύχρωμες χειλούδες, άπειρους πλανγκτονικούς οργανισμούς (και αλυσίδες από σάλπες πάνω από 30μ μήκος), κτενοφόρα (σε μαι από τις παρακάτω φωτό έχω φωτογραφίσει ένα κτενοφόρο στα 2 μ. βάθος κοντά στην εξέδρα του Τσόλις που παρουσιάζει το φαινόμενο του βιοφωσφορισμού, κάτι ανάλογο με τις μέδουσες της αβύσου), περίεργες μέδουσες -τουλάχιστον 2-3 είδη που έχω δει και φωτογραφίσει εντελώς διαφανείς μεγάλες σαν πιάτο...) πάρα πολλές ανεμώνες (τεράστιες Alicia mirabilis) μέχρι κοπάδια από λούτσους που κολυμπούν κυκλικά όπως στις φωτό στα τροπικά μέρη και αυτό πάλι μπροστά στην εξέδρα του Τσόλις. Όταν κρυώνουν τα νερά -Νοέμβριος , Δεκέμβριος- τα βράδυα ο τόπος βρίθει (κάποιες συγκεκριμένες νύχτες) από καλαμάρια. Ένα μεγάλο κοπάδι από σχετικά μικρά μαγιάτικα κάνει συχνά την εμφάνισή του στο Τσόλις και πολλά κοπάδια ψαριών που τα συναντάμε συνήθως το πρωί πριν τις 9....έχω δεί και άλλα είδη ζωής που δεν έχω ξαναδεί σε άλλα μέρη αλλά ούτε σε φωτογραφίες...Θα κλείσω με την αναφορά σε ένα λιβάδι από πορτοκαλί κοραλάκια που απλώνονται σε ένα επίπεδο βυθό στα 40 μ. στην Παναγοπούλα μεταξύ του club Catamaran και της διπλανής προβλήτας. Πάνω στο "λιβάδι" υπάρχουν δεκάδες καβούρια "αράχνη" χρώματος πορτοκαλοκαφέ πλήρως εναρμονισμένα και καμουφλαρισμένα σε αυτό το ιδιαίτερο περιβάλλον....
Απάντηση με παράθεση