Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 06-07-07, 23:15
Το avatar του χρήστη akef
akef akef is offline
 
Εγγραφή: 05-07-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 155
Απάντηση: Στο πυρετό του DIR

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων

Οι ανησυχίες μου λοιπόν, είναι δύο:
- Τι θα γίνει όταν οι νέοι techdivers ξεμυτίσουν και αρχίσουν να καταδύονται σε βάθη ή συνθήκες που είναι πέρα από την εμπειρία ή τις δυνατότητές τους.


Αυτό που γίνεται πάντα στην σε αυτή τη ζωή:

* Κάποιοι τυχεροί θα την γλιτώσουν και θα βάλουν μυαλό
* Κάποιοι ανεγκέφαλοι θα πάνε στον πάτο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
- Πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί η ημιμάθεια και ή παραπληροφόρηση που προκαλούν σύγχυση στους αυτοδύτες αναψυχής.


Είναι σαν να με ρωτάς πως θα βάλουμε μυαλό στους "μάγκες" που κάνουν κόντρες στα Λιμανάκια.

Κάποιοι πρέπει να την πατήσουν για να βάλουν μυαλό, κάποιοι άλλοι θα είναι πιο τυχεροί και θα ακούσουν κάποιον που ξέρει πέντε πράγματα και όταν κάνουν αυτή τη φοβερή βουτιά στα 100μ θα ξέρουν πραγματικά τι κάνουν.

Εγώ πάντως προσπαθώ να βοηθάω και να εξηγώ στους ταρζάν που κάθε τρεις και λίγο κουτουλάνε πάνω μου πόσο μεγάλη ******* είναι να κατεβαίνεις στα 50μ μονομπούκαλο.

Κάποιοι απο αυτούς με ακούσανε και δεν το ξανακάνανε κάποιους όμως θα τους δούμε στα δελτία ειδήσεων.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζοντας τις αντιδράσεις του Γιώργου Δελβερούδη, στην αρχή παραξενεύτηκα και μέσα μου διαφώνησα. Στη συνέχεια όμως συνειδητοποίησα ότι έχει αρκετό δίκιο σε αυτό που κάνει. Στην ουσία, προστατεύει με τον τρόπο του, τους απλούς δύτες αναψυχής επιβάλλοντας το δικό του DIR. Πρακτικά, τους αποτρέπει από πειραματισμούς και τους θυμίζει να μην παρεκκλίνουν από αυτά που έχουν διδαχθεί. (Φυσικά βασική προϋπόθεση είναι να έχουν εκπαιδευτεί σωστά και να καταδύονται εντός των ορίων αναψυχής.)


Έχω κάνει 3 σχολεία μέχρι τώρα (ow, aow, rescue) και τα 3 με διαφορετικούς εκπαιδευτές. επίσης έχει τύχει (κύριως λόγω συμπτώσεων) να γνωρίσω και να δώ πως κάνουν σχολεία άλλοι τόσοι. Ο Γίωργος είναι από τους λίγους εκπαιδευτές που έχω γνωρίσει και στο σχολείο του δεν βλέπει πελάτες. Ειλικρινά εγώ χαίρομαι να υπάρχουν τέτοιοι εκπαιδευτές.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν δύο βασικές κατηγορίες δυτών πλέον. Οι δύτες αναψυχής (sport / recreational divers) και αυτοί που ασχολούνται με την τεχνική κατάδυση (technical divers). Πρόκειται για δύο διαφορετικές και απόλυτα διακριτές κατηγορίες.


Διαφορετικές και διακριτές δεν θα το έλεγα. Π.χ ένας ψαγμένος και έμπειρος όπως είπες παραπάνω ΑΟW που ακολουθεί την φιλοσοφία DIR δεν είναι κάτι ενδιάμεσο?

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο GKAM Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικό τους χαρακτηριστικό δεν είναι τα wings ή τα long hoses αλλά η *διαφορετική νοοτροπία*. Πρέπει, και οφείλουμε να κρατήσουμε τις κατηγορίες ξεχωριστά. Οι τρόποι εκπαίδευσης, κατάδυσης και ο τρόπος σκέψης ενός δύτη αναψυχής είναι και πρέπει να είναι διαφορετικός από αυτόν ενός technical diver. (OK, ίσως πρέπει να κάνει και λίγα safety stops παραπάνω ).

Το μόνο που πρέπει να κάνουμε (doing it right) είναι να κρατήσουμε χωριστά τις καταδύσεις αναψυχής από το technical diving. Σε δεύτερη φάση, να διασφαλίσουμε ότι οι επίδοξοι tech divers «μπαίνουν στον χορό» με την κατάλληλη νοοτροπία, την απαιτούμενη φυσική κατάσταση, τον σωστό εξοπλισμό και επαρκή εκπαίδευση.
/GKAM
Συμφωνώ μαζί σου απολύτως. Το πρόβλημα εντοπίζεται στην σωστή νοοτροπία. Πότε όμως να προλάβει να αναπτύξει σωστή νοοτροπία ο OW ή ο Advance Nitrox όταν όλο κι όλο το σχολείο είναι 3 διωρες θεωρίες και 3 βουτιές στην θάλασσα;
Πως να έχει κάποιος σωστή συμπεριφορά και νοοτροπία όταν προσπερνάμε και συγκαλύπτουμε με περίτεχνο τρόπο όλη τη φυσική και ιατρική γνώση που θα έπρεπε να έχει κάθε δύτης τελειώνοντας ένα σχολείο?
Και τέλος γιατί ένας δύτης να μην ξεπεράσει τα όρια του όταν του λές οτι θα πας μέχρι τα 18μ χωρίς να του εξηγείς τι θα συμβεί από εκεί και κάτω?

Θα μπορούσα να αναφέρω τέτοια ερωτήματα για πολλές σελίδες. Είναι κυρίως ερωτήματα που έχω απαντήσει από την εμπειρία μου μέχρι τώρα αλλά κυρίως είναι ερωτήματα που τα ακούω συχνά-πυκνά από νέους συν-δύτες.
Απάντηση με παράθεση