Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 17-07-10, 20:33
Το avatar του χρήστη Zin
Zin Zin is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 11-06-2007
Μηνύματα: 1.657
Απάντηση: Σχεση Καταδυτικού κέντρου-ενοικιαστή εξοπλισμού

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Deep Rhodos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πράγματι, υπάρχουν παιδιά τα οποία δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν εξοπλισμό και άν κάποιος δέν τους νοικιάσει πώς θα βουτήξουν. Σωστό.
Πράγματι, στις δραστηριότητες ενός καταδυτικού κέντρου περιλαμβάνονται και οι υπηρεσίες ενοικίασης - αν και πιστεύω ότι άν στο bereau veritas η συνοδευόμενη και η ενοικίαση ήταν χωριστά πακέτα, δέν θα έκανε κανένας ενοικίαση.
Απο την άλλη όμως σκέπτομαι ότι οι σχολές σε τουριστικά μέρη όπως η Ρόδος έχουν διαφορετική λειτουργία απο αυτές σε μεγάλα αστικά κέντρα. Καταρχήν έχουν πιο εποχιακό χαρακτήρα. Το 95% των πελατών είναι αλλοδαποί επισκέπτες. Γενικά με ενοικίαση δέν ασχολούμαστε σε μεγάλο βαθμό.
Όσων αφορά τώρα στο να νοικιάσω εξοπλισμό και να μήν με ενδιαφέρει τί θα τον κάνει ο άλλος...Συγνώμη ρε παιδιά αλλά δέν μπορώ να το κάνω.
Νομίζω ότι σάν επιχειρηματίας έχω το δικαίωμα να έχω και γώ τις επιλογές μου. Αλλωστε είμαστε 5 εδώ. Αν δέν πάρει από μένα θα πάρει από άλλον.
(η θα βουτήξει με άλλον ή θα κάνει το πτυχίο του με άλλον). Δέν αξίζει ούτε την φασαρία ούτε τα λεφτά. Ούτε με αυτοκίνητο (rent a car που προαναφέρθηκε) θα το έκανα.
Τώρα άν αυτό είναι ανήθηκο....δέν ξέρω ρε παιδιά. Νομίζω πως όχι.
ολα αυτα τα περι ηθικής δεν τα καταλάβαινω και πολύ καλα.. αυτο που ξερω ειναι οτι αν ερθω στο καταδυτικό σου και δε μου νοικιάσεις μπουκάλα να κανω κατάδυση με τον buddy μου το μονο που θα σκεφτώ ειναι οτι θες 50ευρω για να με πας εσυ για καταδυση...
τωρα αν αυτο το βρισκεις "ηθικό" τις εποχές που ζούμε... ok...

επιλογή σου να μη νοικιάζεις εξοπλισμο... σεβαστο... τα περι ηθικής αστα απεξω...
__________________
vΖzzzinnn ...και τελος...
Απάντηση με παράθεση