Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 01-04-11, 19:03
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Κατάδυση - Γενικότητες περί ασφάλειας

Πιστεύω ότι ο πιστοποιημένος δύτης θα πρέπει να έχει πρόσβαση στο τι ακριβώς λένε τα πρότυπα πάνω στα οποία γίνεται η εκπαίδευσή του. Βέβαια σαν μέρος της εκπαίδευσης του ο καθένας μας έχουμε ακούσει τον εκπαιδευτή μας να μας περιγράφει το τι είναι ακριβώς το πτυχίο που παίρνουμε και το τι μπορούμε να κάνουμε με αυτό. Αν θέλει όμως κανείς να μπορεί να συγκρίνει το επίπεδο της εκπαίδευσης που έχει πάρει σε σχέση με το gold standard δεν έχει άλλη επιλογή από το να κάνει το εξής:
Τυπώνει το αρχείο που παραθέτω εδώ...:


14153-2.pdf


... πριν ακόμα ξεκινήσει να κάνει εκπαίδευση. Αν έχει κανείς απορίες ας μπεί στο φόρουμ και ας ανοίξει ένα θέμα και ας ρωτήσει και ας μην είναι ακόμα δύτης. Πιστεύω ότι πολλοί είναι εκείνοι που θα βοηθήσουν με την γνώση τους.


Αφού μελετήσει το πρότυπο και αφού το συζητήσει με την παρέα του που θα έχει μάλλον και δύτες, ας ψάξει μετά για εκπαιδευτή. Γνωρίζωντας κάποια πράγματα για την υπηρεσία που πάει να αγοράσει θα είναι σε πολύ καλύτερη θέση από το «απλά θέλω να μάθω κατάδυση, πόσο χρεώνεις?»!

Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης ας κάνει αυτο-αξιολόγηση για το κατά πόσο έχει πετύχει αυτό που λέει το πρότυπο. Βεβαίως ο εκπαιδευτής του έχει την απόλυτη ευθύνη να βεβαιωθεί πριν του δώσει το καρτελάκι ότι αυτό ισχύει αλλά έλα που μερικές φορές δεν ισχύει!


Μετά την εκπαίδευση ας κάνει ξανά μία αυτο-αξιολόγηση! Αν διαπιστώσει ότι κάτι έχει μείνει πίσω τότε έχουμε θέμα! Μπορεί να ζητήσει ολοκλήρωση της εκπαίδευσής του. Πληρώνεις για να πάρεις ολόκληρο το προϊόν και όχι μέρος αυτού. Και επειδή οι καταδύσεις δεν είναι ένα θέμα που το μαθαίνουν όλοι με τον ίδιο ρυθμό είναι πολύ πιθανό ένας που μαθαίνει αργά να θέλει περισσότερο χρόνο εκπαίδευσης και περισσότερες καταδύσεις. Αυτό πρέπει να το χονέψουμε και να το αποδεκτούμε. Ας σταματήσουμε να μετράμε τον δύτη με το πόσα πτυχία έχει καταφέρει να συλλέξει. Ας μετράμε τον εαυτό μας βάσει του προτύπου.

Με τον τρόπο που εισηγούμε μειώνεται και το πρόβλημα της ελλειπούς εκπαίδευσης. Ξέρω γιατί υπήρξα θύμα τέτοιας! Ένας σωστά εκπαιδευμένος δύτης έχει σίγουρα μία και μοναδική προοπτική. Να αποκτίσει στη συνέχεια εμπειρίες.


Το λάθος θα γίνει αναπόφευκτα. Ρωτήστε όσους είναι ειλικρινείς και ασχολούνται με τις καταδύσεις χρόνια και έχουν να σας διηγηθούν αρκετές ιστορίες. Η άτυχη στιγμή δεν θα σταματήσει να υπάρχει! Αυτό όμως δεν πρέπει ντε και καλά να ενοχοποιεί την κατάδυση και να την χαρακτηρίζει σαν επικίνδυνη, αφού δεν είναι! Και τα αίτια ενός θανάτου που συμβαίνει μέσα στο νερό να γνωρίζεται ότι δεν οφείλονται πάντοτε στο υγρό στοιχείο και στην κατάδυση! Οφείλονται και σε άλλους λόγους που άμα είναι να έρθει εκείνη η καταραμένη ώρα όπου και να σαι δεν θα σου χαριστεί. Δυστυχώς! Αυτό για το πίσω μέρος του εγκεφάλου...

Όσο για το ποιός έχει ευθύνη για την δική μου ασφάλεια σε κάθε κατάδυση που κάνω, καθοδηγούμενη ή μη, αυτός είναι πρώτος και καλύτερος εγώ ο ίδιος! Αυτό σαν γενική αρχή! βέβαια μπορεί να πέσω και θύμα κακής οργάνωσης παραλείψεων, πλημμελούς εκτέλεσης καθήκοντως αλλά δεν θα ήταν καλύτερο να ξέρω να εντοπίζω το πρόβλημα με το που φαίνεται μπροστά μου παρά να το μαθαίνω από ένα δημοσιογράφο που γράφει ένα άρθρο κατόπιν εορτής? Επομένως ναι παραλείψεις υπάρχουν αλλά η δικλείδα ασφαλείας είναι πάντα η προσωπική μου βούληση! Κάνω κατάδυση τώρα ή δεν κάνω? Δεν κάνω! Αυτό θα έκανε ένας ενημερωμένος δύτης με το που δεί κάτι που δεν του κάνει για σωστό σε ένα καταδυτικό!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σώτος Χριστοδούλου : 01-04-11 στις 19:18.
Απάντηση με παράθεση