Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-02-10, 21:54
Το avatar του χρήστη ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ
ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΑΡΕΛΑΣ ΓΙΩΡΓΟΣ is offline
Μέλος ΔΣ Άλλων Συλλόγων
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 680
Oι κοραλλένιοι κήποι του Κορινθιακού

Στο τεύχος Φεβρουαρίου του περιοδικού Thalassa που κυκλοφόρησε υπάρχει ένα αρθράκι για μια αποικία από γοργονίες και video για τα μαλακά και σκληρά κοράλλια και σφουγγάρια που μπορούμε να απολαύσουμε στις καταδύσεις μας εδώ κοντά στο χωριό μας... Το άρθρο βασικά θέλει να αναδείξει το πρόβλημα που προέκυψε με την κατασκευή του καινούριου αυτοκινητόδρομου και την καταστροφή -δυστυχώς- αρκετά μεγάλου αριθμού από κίτρινες και μώβ γοργονίες.Οι φωτογραφίες του άρθρου είναι του Κώστα Μηλιώνη και δικές μου...
Το video αποτελείται από υ/β πλάνα που τράβηξα εγώ και το συμπληρώνουν φωτογραφίες του Κ. Μηλιώνη. Σκοπός του video είναι απλά να δείξει κάποιες ομορφιές του βυθού μας. Δυστυχώς για να τα δείτε αυτά θα πρέπει να πληρώσετε τα 8 Ευρώ που κάνει το περιοδικό αλλά και για εμάς ήταν ο μόνος τρόπος να παρουσιάσουμε όμορφα και περιεκτικά πλάνα από 4 καταδύσεις και τις ανάλογες φωτογραφίες.

Και εγώ και ο Κώστας αισθανόμαστε κάπως αμήχανα που στο ίδιο τεύχος υπάρχει άρθρο με το οποίο γενικώς διαφωνούμε με τίτλο "Θαλάσσια πάρκα Πράσινες μπίζνες στο Αιγαίο"
http://www.thalassamag.gr/home.htm

αλλιώς βλέπουμε εμείς τις μπίζνες και τις μίζες ...Μαρία μάλλιασε η γλώσσα σου (μάλλον πιάστηκε το χέρι σου στα ψαροντουφεκάδικα φόρα) αλλά όπως κατάλαβες τζάμπα κόπος...
Έχω βαρεθεί τόσο την Ελληνική λαμογιά και την καταστροφή του περιβάλλοντος μέχρι αφανισμού για ότι κινείται ή τρώγεται που δέχομαι να υποστώ ( χωρίς να το ψάξω κάν ) όλα όσα ο συγγραφέας φαντάζεται στο άρθρο του ότι μας ετοιμάζουν οι Ευρωπαίοι!! Τα προτιμάω από την τωρινή κατάντια...
Απάντηση με παράθεση