Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 13-06-07, 23:24
Το avatar του χρήστη Σώτος Χριστοδούλου
Σώτος Χριστοδούλου Σώτος Χριστοδούλου is offline
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 630
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Θωμά, τα 50 μου σεντ:

Έχω δοκιμάσει ζώνη, BCD με ενσωματωμένα βάρη, BCD χωρίς ενσωματομένα βάρη αλλά με τα βάρη στις τζέπες, Backplate με τριγωνικά βάρη, βάρη στη ζώνη του harness και άλλα τόσα:

Έχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα (προσωπικά πάντα)

Συμπέρασμα 1: Δεν είμαι εγώ για ζώνες. Έχουν πολλά μειονεκτήματα. Είναι κουραστικές και μου προκαλούν περισσότερο στρεςς στη μέση. Αυτά που αναφέρονται ή αυτά που είχα εμπειρία θες?

Συμπέρασμα 2: Όχι backplate. Δεν προσφέρει καλύτερη διάταξη βαρών. Το μόνο πλεονέκτημα του Backplate είναι ότι όταν χρησιμοποιάς το σετ με τις διπλές έχεις πιό εύκολη πρόσβαση στην βαλβίδα απομόνωσης (όλο το manifold είναι πιό κοντά στο κεφάλι σου). Το δικό σου έχει βαλβίδα απομόνωσης? Τα βάρη είναι κάπως δύσκολο να τα βολέψεις ιδιαίτερα αν βουτάς με στεγανή όπως συνήθως εγώ από Νοέμβριο μέχρι Ιούνιο και θέλεις 10 κιλά.

Συμπέρασμα 3. Δεν είναι όλα τα συστήματα BCD με ενσωματωμένα βάρη το ίδιο. Προτίμησα τελικά ένα που έχει θήκες με βάρη που μπορείς να τις τοποθετήσεις ο ίδιος αφού φορτωθείς και μετά! Μπαίνουν ειδικές θήκες που περιέχουν τα βάρη σε υποδοχές με zipper με μεγάλη ευκολία. Η καταπόνηση βρίσκω ότι είναι ελάχιστη. Η ισορροπία καλύτερη από εκείνη της ζώνης. Η δε πρακτικότητα δεν συζητείται. Βάζω και βγάζω τα βάρη σε χρόνο dt.
Απάντηση με παράθεση