Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 14-06-07, 09:24
Το avatar του χρήστη fin
fin fin is offline
 
Εγγραφή: 04-06-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 386
Απάντηση: Τοποθετηση βαρων

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ygrasias Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν παρα πολυ καιρο, τα βαρη μου (περι τα 8 κιλα, σε νορμαλ καταδυσεις ) τα φορουσα με ελαστικη ζωνη στη μεση.
Καποια μερα δοκιμασα και τα εβαλα στις τσεπες του τζακετ (4 κιλα απο τη μια και 4 απο την αλλη).
Παψανε πλεον να με ενοχλουν και αισθανθηκα πολυ καλυτερα.

Τη γνωμη σας θελω. Ζωνη η ενσωματωση???
Και αν ζωνη, υφασματινη η ελαστικη???

Και αυτο που εχει σημασια ειναι η αιτιολογηση.
Η ελαστικη ζωνη ειναι η απολυτη λυση για την αντιμετωπιση του πλευστοτητας της φορμας στην ελευθερη καταδυση γιατι τα 4kg περιπου ουτε που καταλαβαινεις οτι υπαρχουν αφου δεν κολυμπανε στη μεση σου οταν κολυμπας. Ομως στην αυτονομη που μπορει με τις διαφορες πλαστικουρες και θετικα αξεσουαρ μπορει να χρειαστει και περισοτερα απο 8kg υπαρχει πραγματικο προβλημα. Το προβλημα αυτο προκυπτει απο 2 φυσικες πραραμετρους δυναμη και επιφανεια που ασκειται αποκλειστικα σε ενα μεσοσπονδυλιο δισκο βαζοντας σε ενα εντελως ασυνηθιστο για τη λειτουργια του stress. Το προβλημα σε μικρες ηλικιες (Μαρια) δεν ειναι δυστυχως αντιληπτο αλλα υπαρχει. Και εγω απο τα 35 αρχισα να εχω ενοχληση με 6-8kg οχι μονο κατα τη διαρκεια της καταδυσης αλλα ωρες μετα (ετσι αλλωστε την εψαξα). Τωρα σωστο και λαθος με ακαδημαικη ενοια δεν υπαρχει απο τη στιγμη που α) δεν χρησιμοποιει κανεις περιστοτερα κιλα απο απο αυτα που χρειαζεται και β) τα εχει σε σημειο που ειναι αμεσα αποσπωμενα.
Οι λυσεις ειναι πολλες (γνωστες ειμαι σιγουρος) και εχουν υπερ και κατα.
Προσωπικα αφησα 5kg στη ζωνη μεσης μου και κατανεμω τα υπολοιπα στις δυο πλερες των BC μου. Εχω δυο βασικα επιχειρηματα.
α) σε περιπτωση που χρειαστει να "παιξω" με τον εξοπλισμο υποβρυχιως (συμβαινει συχνα) για οποιοδηποτε λογο βγαζοντας το BC ο χειρισμους θα ειναι πολυ δυσκολος αν αυτο σερνεται και εγω παριστανω το μπαλονι
β) μπορω να κανω ελευθερη ανα πασα στιγμη χωρις να ασχολουμε με αλλαγες βαρων
Απάντηση με παράθεση