Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 09-12-08, 09:32
john.ramp john.ramp is offline
 
Εγγραφή: 08-12-2008
Μηνύματα: 2
Απάντηση: Ευτυχώς μας προσέχουν

Καλημερα, που λεει ο λογος, εχω παρακολουθησει πολλες συζητησεις σας αλλα δεν ειχα νιωσει καποια ιδιαιτερη αναγκη να παρω μερος σε καποια απο αυτες μεχρι χθες που διαβασα την συγκεκριμενη και κυριως αυτα που εγρaφε ο Fin. Βεβαια μεχρι να κανω εγγραφη και να ενεργοποιηθει,η συζητηση προχωρησε και καποιοι (physalia,νεοκλης,big-blue) με καλυψαν αρκετα παρολα αυτα:
1 και στον πολεμο δεν ειναι λογικο τα θυματα να ειναι ανηλικοι παρολο που συμβαινει παντα
2 και ατυχημα να ηταν(που δεν ηταν) καποιος το προκαλεσε και καποιοι αλλοι δεν το προεβλεψαν και δεν το εμποδισαν να συμβει και πρεπει να τιμωρηθουν
3 και "απλη" δολοφονια να ηταν και βεβαια ειναι πολιτικο θεμα και ευθυνονται αυτοι που ειχαν βαλει και διατηρουσαν εναν ψυχοπαθη σε αυτη την θεση
4 μηπως ομως τελικα ο δολοφονος ηταν απλα ενα κατασκευασμα οπως λεει ο γιωργος ή εστω απλα ειχε ολο το περιθωριο να δρα ως σεριφης στην αγρια δυση επειδη του ειχαν δωσει το δικαιωμα;

emmy το ασυλο ειναι για ολους γιατι την φορα που θα μπουκαρουν οι μπατσοι (οχι οι αστυνομικοι, αυτοι ειναι κυριοι ευγενεστατοι και κανουν σωστα τη δουλεια τους) μεσα σε καποια σχολη μην περιμενεις να σου ζητησουν το πασο και στο κατω κατω η σχολη δεν ανηκει μονο στους φοιτητες της, ουτε στο πολυτεχνειο καποτε ηταν μεσα μονο πολιτικοι μηχανικοι

τελικα ποιοι ειναι περισοτερο ενοχοι:
1 αυτοι που κυβερνουν, κυβερνουσαν ή προσπαθουν να κυβερνησουν?
2 αυτοι που αντιδρουν (κατα τη γνωμη μου με λαθος τροπο) καταστρεφοντας αυτα που αλλοι με κοπο δημιουργησαν?
3 εγω που δεν κανω τιποτα και που ακομα δεν εχω βρει τι πρεπει να κανω
4 ή ολοι αυτοι που οσο εξοργισμενοι και αν ειναι στο τελος παντα δινουν την ψηφο εμπιστοσυνης στους ιδιους καραγκιοζηδες για μια ζωη

παντως εαν περιμενουμε απο τους πιτσιρηκαδες να ειναι υπευθυνοι των πραξεων τους τους χρωσταμε το δικαιωμα να ψηφιζουν και να εκλεγονται και ισως ειναι η μονη μας ελπιδα

Α καλως ηρθα και καλως σας βρηκα! και ελπιζω απο εδω και περα οταν ξαναγραψω να εχει σχεση μονο με βουτιες και θαλασσα

Γιαννης Ραμπακακης
Απάντηση με παράθεση