Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 07-06-07, 11:04
Το avatar του χρήστη Dimitris Galon
Dimitris Galon Dimitris Galon is offline
Μέλος του Συλλόγου ΤΗΘΥΣ
 
Εγγραφή: 05-06-2007
Μηνύματα: 745
Απάντηση: Αλουμινίου ή Σιδερένιες μπουκάλες για την αποσυμπίεση

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Thanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη, πως αντιμετωπίζεις το φαινόμενο της θετικής πλευστότητας όταν αδείαζουν; Έχω ακούσει διάφορες πρακτικές.
Θάνο, αυτό που αναφέρει ο Γιώργος (Καρέλας) είναι μια καλή και αρκετά διαδεδομένη πρακτική. Εγώ προσωπικά δοκίμασα τις αλουμινένιες μπουκάλες μου (Luxfer S80, S40) πριν καταδυθώ με αυτές, άδειες (και τις δυο) και με 30 bar bottomgas στις 2x12 L (χάλυβας, heavy version), σε μικρό βάθος (1-3 μέτρα) για να δω τι βάρος ακριβώς χρειάζομαι. Η διόρθωση ήταν ελάχιστη καθώς είχα συνυπολογίσει τις πληροφορίες για την θετική πλευστότητα των φιαλών του κατασκευαστή. Απ΄ ότι καταλαβαίνεις χρησιμοποίησα εξτρέμ σενάρια για να φτάσω σε έναν ιδανικό καταμερισμό βαρών. Εννοώ μ΄ αυτό ότι τα stages ήταν άδεια για να τεστάρω την πλευστότητα μου ακόμα και στην περίπτωση της ολικής απώλειας αερίου των stages. Τώρα για το ότι πετάνε κώλο, εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου, ούτε καν το παίρνω είδηση μια και η πλεύση μου είναι συνεχώς οριζόντια, ίσα-ίσα που κατά την διάρκεια της αποσυμπίεσης βοηθάνε (βρίσκομαι κι΄ εκεί σε οριζόντια θέση). Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσω και τρίτο stage (travel gas) τότε τοποθετώ την μπουκάλα που θα χρειαστώ τελευταία στο D-Ring που βρίσκεται αριστερά στον γοφό, πιασμένη από το πρώτο bold snap. Τις υπόλοιπες μπουκάλες τις αγκιστρώνω αριστερά με το πρώτο bold snap να πιάνει στο D-Ring του στήθους και το δεύτερο στο D-Ring του γοφού. Ο κανόνας της διάταξης είναι, η μπουκάλα με την μεγαλύτερη περιεκτικότητα οξυγόνου να βρίσκεται πιο κάτω από τις υπόλοιπες. Για παράδειγμα με τρις μπουκάλες, S80=Travel Gas, S80=EAN50 και S40=O2, η Ο2 βρίσκεται πίσω πιασμένη με το πρώτο bold snap στο D-Ring του γοφού (είναι αυτή που θα χρειαστώ τελευταία), η ΕΑΝ50 βρίσκεται τοποθετημένη αριστερά αγκιστρωμένη στο στήθος και στον γοφό (είναι αυτή που θα χρειαστώ προτελευταία), και επάνω από αυτήν τοποθετώ την Travel Gas μια και είναι αυτή που θα χρησιμοποιήσω πρώτη. Όταν αναπνεύσω ότι είναι να αναπνεύσω από την Travel Gas και δεν την χρειάζομαι πλέων, κάνω αντικατάσταση με την Ο2, δηλ. βάζω την Travel Gas πίσω και αγκιστρώνω την Ο2 αριστερά και από τα δυο άγκιστρα κάτω από την ΕΑΝ50. Για να γίνει αυτό χρησιμοποιώ έναν μικρό βρόγχο (σκοινάκι) με καραμπίνερ το οποίο αγκιστρώνω στο αριστερό D-Ring του στήθους όπου επάνω του πιάνω τις μπουκάλες για να κάνω τις αλλαγές. Ακούγεται περίπλοκο αλλά δεν είναι. Θα το αναπτύξω κάποια στιγμή με εικόνες σε thread για να γίνει κατανοητό. Αλλά μόλις αρχίσαμε Θάνο (και πάμε πολύ καλά), με το μαλακό, όλα θα γίνουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris Galon : 07-06-07 στις 11:32.
Απάντηση με παράθεση